CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Memur-Sen’in ilk zamdan vazgeçmesinin Memur-Sen Başkanına gelecek dönem için milletvekili yapılacağı sözü verildiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Hükümet ile Memur – Sen, kamu çalışanlarına sefalet ücreti için gece yarısı anlaşmaya vardı. Açlık sınırının 1498, yoksulluk sınırının 4 bin 878 lira olduğu Türkiye’de, yapılan anlaşma ile memur yine sefalet sınırında yaşamaya mahkum edildi.

2018 birinci 6 ay ve ikinci 6 ayı için yüzde 10+6 artış, 2019 için birinci 6 ay ve ikinci 6 ay içinse yüzde 10+8 artış talep eden Memur Sen’in 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5, 2019 yılı içinse ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay yüzde 5 teklife imza atması başta Kamu Sen ve KESK olmak üzere memur sendikalarından ve memurlardan tepki yağdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde “Memur-Sen Başkanına gelecek dönem için milletvekili yapılacağı sözü verildiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu’nun soruları şöyle:

 1. Devletin üst düzey yöneticilerine makam aracı, karşılama giderleri vb. işler için devlet kasasından milyonlarca lira ayrılırken, kamu emekçilerine enflasyon oranının altında yapılan zam teklifi ile 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5 olarak zam yapılmasının gerekçesi nedir?
 2. Memur-Sen in ilk istediği zam oranı artışından vaz geçmesinin gerekçesi nedir?
 3. Memur-Sen ilk zamdan vazgeçmesinin Memur-Sen Başkanına gelecek dönem için milletvekili yapılacağı sözü verildiği iddiası doğru mudur?
 4. Kamu emekçilerine enflasyon oranının altında yapılan zam teklifi ile 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5 olarak zam yapılmasının gerekçesi nedir?
 5. Külliye’nin inşaatının başladığı ilk günden tamamlandığı süre sonuna dek oluşan maliyet toplam tutarı ne kadardır?
 6. Bahse konu oluşan toplam maliyet, kamu emekçilerine, memurlara 2018 ve 2019 yılında reva görülen zam teklifi ile ödenecek tutarın kaç katıdır?
 7. Net asgari ücret üzerinden tam 7400 kişiye istihdam yaratarak 25 yıl boyunca maaş ödenemez miydi?
 8. AKP, Hükümete ilk geldiği yıllarda “3Y ile mücadele” edeceğini söylemiştir ve bu “3Y”den biri ise “Yoksulluk”tur. Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1498 lira, yoksulluk sınırı da 4878 lira iken, AKP Hükümeti tarafından kamu emekçilerine yapılan zam ile emekçiler, açlık ve yoksulluk sınırına dayatılmıştır. AKP Hükümetinin “Yoksulluk” ile mücadelesi, vatandaşları açlık ve yoksulluğa mı mahkum etmektir?
 9. Zam görüşmeleri esnasında, literatüre yeni cümleler girdiği, “Eski Türkiye’nin hesap makinesi, Yeni Türkiye’nin hesap makinesi” gibi ifadeler kullandığı iddiası doğru mudur? Yeni Türkiye’nin Hesap makinesi, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1498 lira, yoksulluk sınırı da 4878 lira iken, AKP Hükümeti tarafından kamu emekçilerine yapılan skandal zam oranını mı göstermektedir?
 10. 2002 – 2017 yılları arasında yıllar bazında Türkiye’de enflasyon oranları nedir, memura ve emekliye yapılan zam oranları nedir?
 11. 2002 – 2017 yılları arasında yıllar bazında Türkiye’de açlık sınırı nedir?
 12. 2002 – 2017 yılları arasında yıllar bazında Türkiye’de yoksulluk sınırı nedir?