CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan KHK ile Kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklanması üzerine bir açıklama yaptı.

Sarıhan, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da avukatı Selçuk Kozağaçlı’nın tutuklanmasının Gülmen ve Özakça çevresinde yoğunlaşan savunma hakkına yönelik saldırıların bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Sarıhan, savunma hakkına saldırının adil yargılanma hakkını ihlal etmekle kalmayıp, avukatlık mesleğinin korunması için altına imza atılan uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu söyledi.

Sarıhan’ın açıklaması şöyle:

“Bırakın İnsanlar İşlerini Yapsınlar!”

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı ve açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da avukatı Selçuk Kozağaçlı 8 Kasım günü gözaltına alınmış ve dün tıpkı Gülmen ve Özakça’nın avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üyesi 16 avukat  gibi tutuklanmıştır.

Esas olarak KHK ile ihraç edildikleri mesleklerine geri dönmek talebinde bulunan Gülmen ve Özakça çevresinde yoğunlaşan savunma hakkına yönelik saldırılar, adil yargılanma hakkını ihlal etmekle kalmayıp, avukatlık mesleğinin korunması için altına imza atılan uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.

AİHS göre; hükümetler avukatların hiçbir baskı, engelleme, taciz ve yolsuz müdahale ile karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyetini yerine getirmelerini sağlamakla yükümlüdürler. Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle özdeşleştirilemezler.

OHAL rejimini hukuksuz uygulamalar için kılıfa dönüştürenlere; “Bırakın insanlar işlerini yapsınlar!” diyoruz. Ve herkesin bir gün savunma ve adil yargılanma hakkına ihtiyacı olacağını bir kez daha anımsatıyoruz.