CHP milletvekili Şenal Sarıhan, CHP heyetiyle birlikte Suruç katliamı davasına katıldı. Sarıhan, “33 can gitti. Dosyada tek sanık var. O da bu davadan tutuksuz. Sanık sandalyesi boş” dedi.

Suruç katliamı davasını, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Mahmut Tanal’dan oluşan bir heyet de izledi.

33 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili davanın duruşmasının ardından CHP Ankara Milletvekili Sarıhan, ilk izlenimlerini şöyle aktardı: “33 can gitti. Dosyada tek sanık var. O da bu davadan tutuksuz. Sanık sandalyesi boş. Sanık avukatı da yok. Müştekiler ve avukatları ise sayılmayacak kadar çok. Bu tablo yüreğimizi yakıyor. Bugün hukukun işlevinin ne olduğunun bu fotoğraftan anlayabilirsiniz.”

Sarıhan, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının duruşma salonunda anlatıklarını aktardı. Sarıhan, “Müştekilere söz veriliyor. Yaşamlarını yitirmiş olanların yakınları gözyaşlarından söze fırsat bulamıyorlar. İsmet Şeker’in kızı yargıçlara soruyor: ‘Siz hiç 17 yaşınızda morga girdiniz mi? Size babanızı teşhis etmenizi istediler mi?’ Bir başka baba, ‘Devlet, kızımın can güvenliğini korumaz mı?’ diye soruyor. İçimiz yanıyor. Davacıyız. Davamız divana mı kalacak?” diye konuştu.

Bugün görülen Ankara ve Merasim Sokak katliamları davası ile düşürülen 12 Eylül davasına da değinen Sarıhan, “Yüreklerimizde yankılanan güçlü bir haykırışla ‘hayır’ diyoruz. Bugün aynı anda Ankara’da 10 Ekim katliamı, Merasim Sokak katliamı davası, 12 Eylül mağdurları ile ‘hayır’larımızı birleştiriyoruz” dedi.