Müftülere resmi nikah yetkisi veren madde çoğunluk tarafından onaylandı.

Kadın örgütleri ve muhalefet partilerin tüm tepkilere rağmen müftülere resmi nikâh yetkisi veren madde AKP ve MHP’nin oylarıyla TBMM’de kabul edildi.  Yasa tasarısının görüşüldüğü Genel Kurul’da ise muhalefet partileri ile AKP ve MHP arasında tartışmalar yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nda ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, tasarıya evet oyu veren MHP’ye yüklendi.  İçişleri Komisyonu’nda yasanın görüşüldüğü günlerde MHP’nin tasarının 6. Maddesinin hukuka aykırı olduğu yönündeki görüşlerini hatırlatan Sarıhan,  MHP’nin fikrini değişmesine neden olanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tasarı isteseniz de istemeseniz de geçecek” sözleri mi olduğunu sordu.

 “AKP GENEL BAŞKANI’NIN SÖZLERİ Mİ FİKRİNİZİ DEĞİŞTİRDİ?”

Sarıhan şöyle konuştu:

“MHP beni hayretler içinde bıraktı. Neden hayretler içinde bıraktı? MHP’li arkadaşlarımız karakolda doğru söylediler, Mecliste şaştılar. Tasarının İçişleri Komisyonu’nda görüşüldüğü günlerde ‘Evet, 6’ncı madde hukuka aykırıdır, bunu bu şekilde düzenlemek yanlıştır’ diyen siz değil miydiniz? Acaba fikrinizin değişmesine neden olan Sayın AKP Genel Başkanı’nın “ İsteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek’ sözleri mi oldu?”

Sarıhan’ın sözlerine MHP sıralarından Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Biz 6. maddeyi MHP olarak destekliyoruz. CHP gibi düşünmek zorunda değiliz” şeklinde yanıt verdi.

“MHP, ANAYASANIN İLK 4 MADDESİNİN DEĞİŞTİRİLEBİLECEĞİNE OLUR MU VERİYOR?”

Tasarının Anayasa’nın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirten Sarıhan, MHP’nin tutumunun Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilebileceği anlamına mı geldiğini sordu. Sarıhan “MHP, Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilebileceğine olur mu veriyor?” dedi