CHP PM üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kamuoyunda tepki gören zeytinliklerin ranta açılmasıyla ilgili maddenin komisyona çekilmesinin AKP’nin gündemi soğutma çabası olduğunu söyledi

AKP hükümeti bugün, zeytinlik alanlarının ranta açılmasını öngören tasarıyı tepkiler üzerine komisyona geri çektiğini duyurmuştu. CHP’li Sarıbal ise hiçbir şekilde sorunun çözülmediğini ve zeytinlikler için tehlikenin bitmediğini söyledi.

AKP’DEN GERİ ADIM: ZEYTİNLİKLERİ YOK EDECEK TASARI KOMİSYONA GÖNDERİLDİ

Sarıbal’ın konuyla ilgili yaptığı basın açıklaması şöyle:

“AKP Grup Başkanvekili kamuoyunda uzun süredir tartışılan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine İlişkin Kanun Tasarısı’ndaki, kamu yararı kararı alınan yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilebilmesine yönelik düzenlemeyi içeren 2. maddenin komisyona geri çekileceğini söyledi. Ancak daha önce 2.ve 3 maddede anlaştık denilerek yaşatılan direniş kırma çabasının bir örneğini daha yaşamaktayız.

Zeytinliklerle ilgili maddenin komisyona çekilmesi gündemin soğutulma çabasıdır. Hiç bir şekilde sorunun çözüldüğü ,tehlikenin bittiği anlamına gelmez.

Biz AKP’yi tanıyoruz. Zeytinlik ve meraları bekleyen tehlike madde komisyondan tamamen kaldırılana kadar sürüyor. Burada beklediğimiz asıl açıklama kamuoyu tepkisi göz önünde bulundurularak. Zeytin talanını içeren ilgili maddelerin komisyondan tamamen çekildiğinin duyurulmasıdır.

Onun dışında yeniden görüşülecek revizyon yapılacak gibi aldatmacaların hiçbiri nazarımızda ,toplum nezdinde itibar görmemelidir ,görmeyecektir.

Zeytinlik ve meralarımıza sahip çıkacağız bir avuç rantiyecinin çıkarları uğruna çocuklarımızı ve geleceğimizi, ülkemizin doğasının ranta açılmasına izin vermeyeceğiz.”