CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı “18 yılda Recep Tayyip Erdoğan hükümeti aslında Türkiye’nin hiçbir gerçek sorununu çözebilmiş değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı basın toplantısı gerçekleştirdi. Salıcı “Vatandaş artık iş bulma ümidini kaybetti, iş aramayı bıraktı” diyerek hükümetin 18 yılda Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemediğini vurguladı.

Salıcı’nın açıklamasından satır başları şöyle:

“2002 yılında işsiz 2 milyondu. Bugün, çıplak işsizlik rakamları 4 milyon 642 bin. O zaman yüzde 10,6’ymış. Şimdi ise yüzde 14.

Şimdi Erdoğan’ın diliyle sorayım, Türkiye’yi bu hale kim getirdi, bu hükümet getirmedi mi?

Esnaflarımızın çoğu borcunu ödeyemiyor, ödenemeyen senetler dağ gibi birikti. 10 Şubat’tan itibaren icra dairelerinde 20 milyon icra dosyası var. Bu ülkeyi bu hale kim getirdi, bu hükümet getirmedi mi?

Vatandaşın borcu artmaya devam ediyor. Vatandaşların bankalara tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 1 aylık süre içinde 609 milyar lira oldu. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? 18 yıldır yönetiyorlar. 18 yılda Recep Tayyip Erdoğan hükümeti aslında Türkiye’nin hiçbir gerçek sorununu çözebilmiş değil.

Vatandaş artık iş bulma ümidini kaybetti, iş aramayı bıraktı.

Bir süreden beri CHP’li belediyelere karşı hükümetin vatandaşın vermiş olduğu oyu sindiremeyen uygulamalarıyla karşı karşıyayız. CHP’li başkanlar vatandaşa hizmet ediyor. Hizmeti engellemeye çalışan kim? Saray rejimi. Saray rejimi özel bir çaba içinde bunun için.

ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatlarıyla ilgili bir araştırma yapalım dedik. 2002 yılıyla bir asgari ücretle 6,6 adet çeyrek altın alınabiliyordu. 2020 yılında asgari geçim indirimi de eklediğinizde 4,25 adet çeyrek altın alabiliyorsunuz bu asgari ücretle. Bu araştırmayı yapmaya karar verdiğimizde Cuma günü farklı rakam, dün farklı rakam, daha bu toplantıya başlamadan önce farklı rakamlar elde ettik. Bakalım açıklamamız bitince rakam ne olacak. Çocuk sayısını arttıralım diyorlar. Bu tabloda bırakın evlenmeyi düğüne gitmekten korkar hale geldi vatandaşımız.

İstikrarlı bir şekilde evlenme sayısı azalıyor, boşanma sayısı artıyor.

DIŞ POLİTİKA

Dış politika anlayışlarını uzun uzun gerekçelerle eleştiriyoruz, çözüm önerileri getiriyoruz. Büyük güçler arasında pinpon topu gibi dış politikamız gidip geliyor. Erdoğan bizim dış politikamızı şahsileştirdi. Hangi hafta kiminle dost, hangi hafta Türkiye’nin dış politikası nereye doğru ilerliyor anlamakta güçlük çekiyoruz.

S-400 meselesinde hükümet gayet iddialı açıklamalarda bulundu. Günün sonunda 4 milyar dolar verdik, 2,5 milyar dolar S-400 1,5 milyar dolar F-35’lere gitti. Elimizde ne S-400, ne F-35, ne Patriot var.