CHP’li Özel: Madencilerin tamamı sendikalı kamu işçisi olacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 2014 yılında Türkiye tarihinin en büyük madencilik faciasının yaşandığı Soma’da, “CHP geldiğinde madenlerin tamamı devlet tarafından işletilecek. Madenler, güvenli ve verimli olacak. Madencilerin tamamı da sendikalı kamu işçisi olacaklar” sözünü verdi.

CHP’li Özel, madenlerde asgari ücretin 4400 TL’ye çıkarılacağını, madencilerin elinden alınan tüm kazanımların geri verileceğini bildirdi.

CHP’li Özel, 24 Haziran seçimlerine yönelik çalışmalar çerçevesinde CHP Soma ilçe başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Özel, “Muharrem İnce cumhurbaşkanı olduğunda Soma’da ne değişecek? Deniz Baykal, Enerji Bakanı olduğunda ne olduysa o olacak” ifadesini kullandı. Özel, şunları kaydetti:

‘DEVLET TARAFINDAN İŞLETİLECEK’

Bugün iş, o dönemden daha kolay çünkü şu anda anayasaya göre madenler devletin. Baykal, bu madenlerin tamamını devletleştirmişti. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi rödovans ve hizmet alım sözleşmesi gibi bulduğu bazı yöntemlerle bu madenleri yine sermayedarlara ve yandaşlara peşkeş çekiyor. CHP geldiğinde madenlerin tamamı devlet tarafından işletilecek. Madenler, güvenli ve verimli olacak. Madencilerin tamamı da sendikalı kamu işçisi olacaklar.

‘MADENLER GÜVENLİ HALE GETİRİLECEK’

Soma faciasından sonra madenciler işsiz bırakılmıştı. Bunların tamamı işe alınacak. Madenler çalışmaya başlamadan önce, bu konunun uzmanı ekipler madenlerde çalışma yapacak. Önce madenlerin güvenliği için çalışmalar yürütülecek, madenler güvenli hale getirilecek daha sonra işletilecek. Soma’daki madenlerin devlet tarafından işletildiği 30 yılda 1 kişi ölmüştü. Özel sektöre geçtikten sonra üretim baskısı ve denetim zafiyetleri yüzünden çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 13 Mayıs 2014’te, Türkiye tarihinin en büyük faciasında da 301 kişi yaşamını yitirmişti. Madenlerde hem güvenlik hem karlılık ancak kamunun gücü ve ciddiyetiyle yapılabilir. Kısa zamanda çok para kazanmak isteyenler, evlatlarımızın hayatını tehlikeye atıyorlar.

‘ALACAKLARIN TAMAMI ÖDENECEK’

Hem 3 binin üzerindeki madencinin alacağı, hem de Uyar Madencilik gibi batan şirketlerden kıdem, ihbar ve kazalardan kaynaklı tazminat alacağı bulunan tüm madencilerin alacaklarının tamamını bir seferde ödeyeceğiz. Bunu daha sonra ilgililerinden kamu alacağı olarak tahsil edeceğiz. Sadece madencinin değil bu şirketlerin taşımacılık yapanlara, esnafa ve Soma’da kime borcu varsa bu borçlar da ödenecek ve kamu alacağı olarak tahsil edeceğiz. CHP iktidarında asgari ücret 2200 TL olacak, madenlerde asgari ücret 4400 TL’ye çıkarılacak. Madencilerin elinden alınan bütün kazanımlar geri verilecek, söz verip de tutulmayan devlet sözleri tutulacak.