CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın "Laiklik anayasada olmamalıdır" sözlerine tepki gösterdi.  

“Değerli Başkanım, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk kurucu irade olarak laikliği Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci unsuru olarak belirlemiştir” diyen Gök, “Meclisin kuruluşunun 96’ncı yılını kutladığımız daha birkaç gün önce, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ diyen, bu Meclisi bizlere armağan eden ve varlık sebebini bu Meclisten alan Meclis Başkanının laiklik ilkesi konusunda bu söylemlerini şiddetle kınıyorum, şiddetle kınıyorum. Meclis Başkanı, bu sözüyle sadece bir kişisel sözü söylemekten uzak, kurucu iradeyi yok sayan bir anlayışla, bir Meclisin Meclis Başkanının neredeyse çok ağır söylemleriyle, bir darbe gibi nitelendirilebilecek söylemleriyle Meclisimizi, Anayasa’mızı ayaklar altına almıştır” tepkisini gösterdi. 

Gök, “Sayın Başkan, bu sorun ciddidir. Meclis Başkanı şahsi olarak söylese dahi kurumsal kimliği itibarıyla artık hepimizi temsilen bir başkan olarak bu sözlerin altında kalacaktır ve kalmalıdır. Böyle bir Meclis Başkanı Türkiye Meclis Başkanlığını yapamaz, yapamaz! Böyle bir tabloyu Meclisimiz hak etmiyor, Türkiye hak etmiyor. Şurada iyi niyetle bir çalışma yaparken, sizler orada, bizler burada bir çalışma yaparken Meclis Başkanının söylemleriyle Türkiye’yi sabote etmesinin hiçbir gerekçesi yoktur. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz” dedi. 

“Meclis Başkanı derhâl istifa etmelidir. Böyle bir Meclis Başkanını Türkiye taşıyamaz, böyle bir Meclis Başkanını taşıyamaz”  çağrısında bulunan Gök, “Böyle bir tablo konusunda Meclis Başkanının özgürlüğü söz konusu olamaz.  O, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." diyen bir Meclisin Başkanıdır. O, iki gün önce Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunmak için oraya giden bir başkandır. Bunları ne çabuk çiğnedi; ne hakla, ne cüretle, ne cüretle!  Böyle bir tabloyu Meclisimiz kabul edemez. Böyle bir tablo karşısında Meclis Başkanına karşı ortak bir bildiri açıklamamızda yarar vardır, ortak bir bildiri. Sayın Başkan, ben daha ne söyledim ki? İstifaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.