"TOPLUMSAL ÇÖKÜŞ DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE KENDİNİ GÖSTERİYOR"

CHP’li Karabıyık, toplumun temelini oluşturan sosyal yapılardaki bozulmaları günümüz insanlarının karşı karşıya olduğu önemli bir sorun olarak nitelendirdiği açıklamasında, toplumsal çöküşün değişik şekillerde kendini gösterdiğine değindi. Dağılmış aileler, boşanmalardaki artış ve aile içi şiddetin aile kurumundaki tahribatın doğal sonucu olduğunu ifade eden Karabıyık, stres, huzursuzluk, mutsuzluk, endişe ve kaosun pek çok insanın hayatını adeta bir kabusa dönüştürdüğünü söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ayrıca, son yıllarda uyuşturucu kullanımının son derece artmış olduğunun altını çizdi. CHP’li vekil, çözüm yolu kalmadığını düşünen bazıları kişilerin de intiharı bir kurtuluş zannetmekte olduğunu belirterek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

"BİR KİLO EKMEĞİN FİYATI 1.03 TL’DEN 3.59 TL’YE YÜKSELDİ"

Ülkemizde ayrıca, ekonomik ve sosyal sorunların tetiklediği sosyal bozulmalar nedeniyle suçlanmada da önemli bir artış görüldüğünü ifade eden Karabıyık, “AKP’nin 13 yıllık iktidarının yarattığı tahribata bakıldığında, aile gelirinin borca oranı Aralık 2002 yılında %4.7 iken Aralık 2015’e gelindiğinde %55.2’ye ulaşmış durumda. Aynı dönemde tüketicilerin banka borcu 6.6 Milyar TL’den 381.9 Milyar TL’ye, çiftçilerin bankaya borcu 5.1 Milyar TL’den 61.1 Milyar TL’ye ve bir kilo ekmeğin fiyatı 1.03 TL’den 3.59 TL’ye yükseldi. AKP’nin 13 yıllık tahribatında boşanmalar %37, fuhuş %790, adam öldürme %261, çocukların cinsel istismarı %434, uyuşturucu bağımlılığı %678 ve cinsel taciz %449 arttı” açıklamasında bulundu.

CHP’li Karabıyık ayrıca hırsızlık ve yüz kızartıcı suçlar, kayıt dışı istihdam, kredi kartı borçları nedeniyle cinnet geçirip uygulanan şiddet ve işlenen cinayetler, kadına karşı şiddet, evden kaçma ve cinsel istismar gibi birçok sorunla karşı karşıya olduğumuzun altını çizdi.

"15-19 YAŞ ARASI GENÇ KIZLARIN ÖLÜM NEDENİ OLARAK İLK SIRADA HAMİLELİK VE DOĞUMUN YOL AÇTIĞI SORUNLAR VAR"

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ünün kız öğrenciler olduğunu ifade eden Karabıyık, 15-19 yaş arası genç kızlarda birinci sırada ölüm nedeni olarak ise hamilelik ve doğumun yol açtığı sorun olduğunu dile getirdi.

Hazırladığı kapsamlı raporda “Ülkemizde ne yazık ki 181 bin 36 çocuk gelin bulunuyor. Bu evlilikler imam nikahına dayalı olduğundan sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Kızlarımızı oyun çağındayken anne olmaya zorlayan bu acı durum, ne yazık ki toplum yapısı yüzünden normalleştirip meşrulaştırıyor” açıklamalarına yer veren Karabıyık, çocuk hükümlü sayısının ise 5 yılda 5 kat artış gösterdiğini kaydetti.

Çocuk istismarının sosyal bozulmalar konusu incelenirken en çok önem verdiğim başlıklardan biri olduğunu belirten Karabıyık, “Çocuk istismarı dendiğinde aklımıza yalnızca cinsel istismar gelmemelidir. Çocuğa yeterli bakım sağlamamak, çocuğu kullanmak, çocuğa vurmak ve aşağılamak, sözlü şiddet uygulamak, pornografik malzemeler göstermek, çocuğun eğitim ve oyun hakkını elinden almak, zarar görebileceği durumlarda çocuğu denetimsiz bırakmak, çocuğun özgüvenini yıkmak, çocuğu örseleyerek, itip kakarak hırsını çıkarmak, eğitim ve barınma gereksinimlerini, sağlık ihtiyaçlarını ve duygusal gereksinimlerini göz ardı etmek ve çocukları kendi çıkarları için kullanmak da çocuk istismarının bir çeşididir. Rakamlara baktığımızda ne yazık ki geçen yıl Türkiye’de bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldığını görüyoruz” dedi.