CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Kaya “Kızılay koronavirüs mücadelesinde neden yeterli desteği vermiyor?” diye sordu. 

CHP’li Kaya dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insanı ve tıbbi destek sağlayan Kızılay’ın, Türkiye’deki koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede yeterli yardım ve destek sağlamaması konusunda TBMM’ye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlaması için bir soru önergesi verdi.

Kaya’nın soru önergesi şu şekilde:

Kızılayın kuruluş amacı; “Her koşulda, yerde ve zamanda, hiçbir ayrım yapmaksızın, her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın insan ızdırabını dindirmek amacıyla, korunmasız insanlara yardım etmek, insan hayatını ve sağlığını koruyarak onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı geliştirmeye destek olarak insan onurunu korumaktır.” olarak tanımlanmıştır.

Kızılay bu amaçlar doğrultusunda son günlerde bütün dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insanı ve tıbbi destek sağlamıştır.

Kızılay’ın görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da vardır.

Ancak Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede Kızılay’ın etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda yeterli desteği veremediğini görmekteyiz.

Diğer yandan, Kızılay’ın deprem, sel baskını ve diğer afetlerde ihtiyaç sahibi kişilere yeterli yardımda bulunulmadığı da sık sık gündeme gelmektedir.

Bu bilgiler kapsamında;

1. Kızılay koronavirüs salgınında neden yeterli desteği vermemektedir?

2. Sağlık Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışması gereken Kızılay, neden bu görevini yeterince yerine getirmemektedir?

3. Kızılay deprem, sel baskını vb. doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerine destekte neden yetersiz kalmaktadır?

4. Yurt dışı yardım faaliyetlerini çok iyi bir şekilde yürüten Kızılay, yurt içinde neden yetersiz kalmaktadır?