CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Dünya Ekonomik Forumunun “Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2018 Raporu”nda yer alan eğitimle ilgili verilerle ilgili açıklamada bulundu.

Raporda, kadın ve erkeklerin eğitimden eşit koşullarda faydalanması konusunda Türkiye’nin 92. Sıradan 14 sıra gerileyerek 106. Sıraya düştüğünü belirten Kaya, Lise eğitiminden eşit faydalanma sıralamasında 115. Sırada  yer alan Türkiye’nin, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Etiyopya, Katar gibi ülkelerin gerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye cinsiyet eşitliğinde 149 ülke arasında 130’uncu sırada: Son 12 yılda 25 sıra geriledik

“Tüm dünyada kadınların eğitimden eşit faydalanması için tüm devletler ve UNICEF gibi uluslararası sivil toplum kuruluşları aradaki eşitsizliği giderirken, Türkiye’nin bu konuda gerilemesi, iktidarın kadınlara bakış açısının bir sonucudur.” ifadelerini kullanan Kaya, şunları ifade etti:

-Kız çocuklarının okutulması milli bir meseledir, siyaset üstü ele alınmalıdır, eğitime erişemeyen kız çocukları konusunun bir araya gelinerek ele alınması gerekir.

-Eğitimde dinselleşme ve 4+4+4 sistemi kız çocuklarını eğitimden daha fazla koparıyor.

-Eğitimde eşitliği sağlayamazsak, ne istihdamda ne aile içi ilişkilerde kadın-erkek eşitliğini sağlayamayız.

-Kadınların en temel haklarından dahi yoksun olduğu İran, Suudi Arabistan gibi ülkelerden bile daha geride olmamız üzerine düşünülmesi ve çözüm bulunması gereken önemli bir sorundur.