Şırnak’taki 3 No’lu kömür ocağında 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan göçük sonrası ocağın ‘ruhsatsız’ olduğunun açıklanması kaçak maden ocakları sorununu gündeme getirdi. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ruhsatsız ocak sayısını ve isimlerini sordu.

“Uçan kuştan haberi olduğunu söyleyen devletin onlarca insanın çalıştığı madenlerden de haberi olmalı” diyen CHP’li İrgil, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın ifadelerinin devletin boşluğu ve güvenlik zafiyetinin itirafı olduğunu dile getirdi.

İrgil şunları söyledi:

“Şırnak’taki ocak için Başbakan Yardımcısı genel kurulda bir açıklama yapıyor ve burasının ruhsatsız, izinsiz, kapalı olan, kapalı olduğu bilinen ve zaman zaman da kapalı olup olmadığı kontrol edilen bir maden olduğunu söylüyor. Burada, para hırsıyla, kaçak yollarla çalıştırma yapan birilerinin olduğunu söylüyor. Peki, uçan kuştan haberi olan bir devlette bu mümkün olabilir mi? Demek ki buna göz yumuluyor. Bu teknoloji ve iletişim çağında kaçak maden olmaz, olsa olsa kaçak çalışmasına göz yumulan maden ocakları olabilir. Koskoca maden ve onlarca işçinin çalıştığı ocakların kaçak olduğu itirafı, milletin aklı ile alay etmektir. Sorun kaçak olan maden değil, sorumluluktan kaçan iktidardır.”

Resmi olarak kapalı görülen ocakların listesinin yayınlanmasını, toplumun bunu bilmeye hakkı olduğunu belirten CHP’li İrgil, Bakan Albayrak’a verdiği önergede şu soruları yöneltti:

RUHSATSIZ OCAK SAYISI NEDİR?

“İşçilerin göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği Şırnak 3 No’lu ocak gibi, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın da ifade ettiği üzere ruhsatsız, izinsiz, kapalı olan, kapalı olduğu bilinen ve zaman zaman da kapalı olup olmadığı kontrol edilen maden ocağı sayısı nedir? Bu ocakların yeri ve isimleri nelerdir?

HANGİ SIKLIKLA KONTROL EDİLİYOR?

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın ifade ettiği üzere, ruhsatsız, izinsiz, kapalı olan, kapalı olduğu bilinen maden ocaklarının kapalı olup olmadığı hangi sıklıkla kontrol edilmektedir?”

CHP’li İrgil ayrıca işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından faaliyeti durdurulan maden ocağı sayısını, bu ocakların yeri ve isimlerini de sordu.