Perşembe, Mart 30, 2023

CHP’li İlgezdi: “Günde 7 kuruşla kadınları güçlendiremezsiniz”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Bütçe konuşmasında bütçeden kadınlara 7 kuruş ayrıldığını belirterek, “Bakın bu bütçede yaşamın her alanında ötekileştirilen kadının adı yok! Günde 7 kuruşla kadınları güçlendiremezsiniz!” dedi.

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bütçe konuşmasında bütçeden kadınlara günde 7 kuruş, çocuklara 72 kuruş, gençlere 20 kuruş ayrıldığını belirterek, “Bu bütçe ile kadınlarımızı güçlendiremezsiniz, çocuklarımıza refah sağlayamazsınız, gençlerimizi geleceğe hazırlamazsınız” diye konuştu.

SAĞLIĞA DA GÜNDE 6 KURUŞ

CHP’li Akkuş İlgezdi 2022 bütçesinden sağlık yatırımlarına ayrılan payın da pandeminin hesaba katılmadan günde 6 kuruş olarak belirlendiğine dikkat çekerek, “Günde 6 kuruş ayırdığınız 84 milyon yurttaşımızı sağlıklı bir şekilde yaşatamazsınız” dedi.

YOKSULLUĞU ABDÜRRAHİM KARAKOÇ İLE ANLATTI

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bütçeyi muhafazakarların pusulası olarak nitelendirilen şair Abdürrahim Karakoç’un

“Kış yakın; evde odun yok!

Tenekede yağ yok, çuvalda un yok!

Yok yoka karışmış; tuz yok, sabun yok!

Çalışsa ne iş var ne cepte para” dizeleri ile anlatarak, “Durum buyken biz hala iktidardan masallar dinliyoruz” dedi.

Akkuş İlgezdi konuşmasında “3Y ile yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele edecektiniz! Ne oldu?” diyerek iktidarın yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla ilgili yaptıklarını çarpıcı örneklerle sundu.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, bu bütçenin AKP’nin hazorladığı son bütçe olduğuru ifade ederek, erken seçimi işaret etti. Akkuş İlgezdi, “Özellikle altını çizmek isterim ki; şükürler olsun bu sizin hazırladığınız son bütçe. Türkiye’yi topyekûn sefalete mahkûm eden bu ‘sosyal cinayet düzeniniz’ artık bitiyor. Gidiyorsunuz” dedi.

TÜİK’İN AÇILIMI: TEK ADAMI ÜZMEYECEK İSTATİSTİKLER KURUMU

Gamze Akkuş İlgezdi iktidarın göstergelerinin tıpkı demokrasi anlayışları gibi hileli oludğunu vurgulayarak, “Çünkü ‘Tek Adamı Üzmeyecek İstatistikler Kurumu’ sürekli terazinin ayarını değiştiriyor” diye konuştu.

Kadınlara ayrılan bütçenin iktidarın zihniyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Yok, böyle bir dünya! Önce eşit temsil hakkını kabul edeceksiniz! Bu da yetmez! İstanbul sözleşmesini derhal geri getireceksiniz! Bu da yetmez! Cinsiyet eşitliğine dayalı bütçe yapacaksınız!” dedi.

AKP NEDEN, FAKİRLİK-FUKARALIK SONUÇTUR!

Gamze Akkuş İlgezdi “Hiç kusura bakmayın ekonomi politikanız bir kez daha göstermiştir ki; AKP neden, fakirlik-fukaralık sonuçtur! Artık söyleyecek sözünüz, millete bakacak yüzünüz kalmadı!” diye konuştu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER