CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Canan Güllü’nün temaslarda bulunmak için meclise gelen ancak “yasaklı” olduğu belirtilerek içeri alınmayan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü için Meclis Başkanı Kahraman’a bir soru önergesi verdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve arkadaşlarının adlarını 10.10.2017 Salı günü Randevu Ziyaretçi Kabul Sistemi’ne yazdırmasına rağmen Meclis’e girişlerine izin verilmediğini hatırlatan İlgezdi, Güllü’nün ziyaret amacının müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili temaslarda bulunmak olduğunu ve kamuoyu tarafından bilinen Güllü ve arkadaşlarının, Meclise alınmama nedeni olarak Temmuz ayında TBMM kampüsü içinde katıldıkları bir basın açıklaması gösterildiğini belirtti.

12 EYLÜL’Ü ARATMAYAN TRAJİK BİR OLAY

Kadınlar ve özellikle kız çocuklarını çok yakından ilgilendiren, kamuoyunun gündemindeki son derece önemli bir konu ile ilgili, temsil ettiği kadınlara karşı sorumluluğunu yerine getirmek için Anayasal hakkını kullanarak, TBMM’ne temaslarda bulunmaya gelen ve içeri alınmayan Canan Güllü’ye yapılanların aslında bütün kadınlara karşı yapıldığını belirten İlgezdi, şöyle devam etti:

“Öte yandan Sayın Güllü’nün gerek temsil ettiği kurum adına gerek bir vatandaş olarak geçmiş dönemlerde, milletvekilleriyle, milletin meclisinde katılmış olduğu yasal bir toplantı nedeniyle “yasaklı” hale gelmesi 12 Eylül günlerini aratmayan trajik bir olaydır.”

Gamze İlgezdi, Meclis Başkan İsmail Kahraman’a şu soruları sordu:

 1. Kadın hakları savunucusu ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Canan Güllü ve arkadaşlarının, tarafımcaRandevu Ziyaretçi Kabul Sistemi’ne yazılmasına rağmen neden TBMM’ye girişlerine izin verilmemiştir? Söz konusu kişilere hangi eylemlerinden dolayı “Yasaklı” oldukları söylenmiştir? 
 2. Sayın Güllü ve arkadaşlarının yasaklı olmasına sebep olan “toplantı” nedeniyle kaç kişi hakkında “yasak kararı verilmiştir? Toplantıyı düzenleyenler hakkında yürütülen adli/idari bir soruşturma var mıdır? 
 3. Canan Güllü ve arkadaşlarının girişini hangi makam ve hangi kararla “yasaklamıştır”? Bu karar ne zaman alınmıştır? 
 4. Canan Güllü’nün Meclis’e girişinin “yasaklanması” için başvuruda bulunan milletvekili olmuş mudur? Meclis’e girişinin “yasaklanmasını” kim istemiştir? 
 5. Kadınları yakından ilgilendiren “Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi” veren bu yasa ile ilgili kadınları, kadın örgütlerini bizzat Başkanlığını yaptığınız Türkiye Büyük Millet Meclisi adına sizin veya ilgili komisyonun çağırıp görüşlerini alması gerekirken neden Meclis’e girişi yasaklanıyor? Yasayı yapanların mı yaşayanların mı görüşleri daha önemlidir? 
 6. Canan Güllü’nün katıldığı toplantı yasadışı ise, toplantının Meclis kampüsü içerisinde gerçekleşmesine izin veren personel hakkında bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa ceza alan personel var mıdır? 
 7. Canan Güllü’nün TBMM’ye girişi “yasaklı” ise neden makamım tarafından Randevu Ziyaretçi Sistemi’ne girişi yapılırken “KARA LİSTE” veya “YASAKLI” olduğuna dair uyarı verilmemiştir? 
 8. Sayın Güllü ve temsil ettiği kadın derneklerinin Meclis’e alınmama nedenleri katıldıkları bir basın toplantısı mı yoksa müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyla ilgili temaslarda bulunmak istemeleri midir? 
 9. Canan Güllü ve arkadaşları müftülere nikah kıyma yetkisi veren değişikliğe karşı değil de destek olmak için TBMM’ye gelmiş olsalardı girişlerine yine engel olunur muydu? 
 10. TBMM’ye girişi yasaklı kişi sayısı kaçtır? “Yasaklılar” listesinde kimler bulunmaktadır?
 11. Kişilerin kara listeye alınmasının sebebi nedir?