Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili, KİT komisyonu ve CHP Merkez Emek Büroları Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Fethi Gürer Bütçe görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e taşeron işçiler, geçici işçiler, 4C’liler ,  öğretmenlerin ek göstergeleri ve emeklilerde yaşa takılanlar ile ilgili sorular yöneltti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Sayın Bakan, 750 bin taşeron işçisine bir yıl önce kadro sözü vermiştiniz. Taşeron işçilere ve şeker fabrikasında, kara yollarında, demir yollarında ve diğer kamuda yıllardır çalışan geçici işçilere 2017 yılında kadro verilmesi için bütçeden bir kaynak ayrılmış mıdır? 2017’de kadro verilecek midir?

4/C’lilerin toplu sözleşmeyle kazandığı hakları on dört aydır uygulanmamaktadır. 4/A’lılarla aynı koşullarda çalışan 4/C’lilerin 2017 yılında eşit işe eşit haklar sağlanması ve ücretlerin iyileştirilmesi düşünülmekte midir?

Öğretmenler için ek göstergenin 3600 olmasına yönelik bütçede bir düzenleme var mıdır?

Emeklilikte yaşa takılanların emeklilik haklarını kazanmış olmalarına rağmen emekli olmamaları nedeniyle yeni bir düzenlemenin 2017 yılında yapılması düşünülmekte midir?”

ÜÇ AY DEDİLER BİR YIL GEÇTİ YİNE TAKVİM BELİRSİZ

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusunu yanıtlayan Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek” taşeron konusuyla ilgili hizmet alımıyla o çerçevede çalıştırılan işçi kardeşlerimizle ilgili. Evet, biz geçen sene bir söz verdik. Buna ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. 2017 bütçesine bununla ilgili özel bir ödenek konulmamakla birlikte, zaten öngörülen model, aynı mali haklar üzerinden başlangıçta alınmasına ilişkin olduğu varsayımına dayanıyor. Fakat, dediğim gibi, eğer bütçede ödenek olmasa bile, biliyorsunuz bütçenin kuralı gereği, maaşlarla ilgili ödemeler, ödenek yetmese de her zaman yapılabiliyor. Dolayısıyla, taşeron diye bilinen, hizmet alımı çerçevesinde çalışan işçi kardeşlerimize yönelik çalışma devam ediyor. Sonuçlanınca eminim kamuoyuyla paylaşılacaktır. “demesi üzerine    CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer-“ Taşeronlar için bir takvim var mı Sayın Bakanım? Yoksa yine çalışma sürecek, 2017 sonuna kadar gidecek mi?” demesi üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek-“Şöyle söyleyeyim: Yani, en son bu çerçevede bir toplantıya başkanlık yaptım ve epey bir mesafe katedildi. Bazı hususlara ilişkin ilave çalışmalar var. Benim kesin bir tarih vermem doğru olmaz, sonuçta Bakanlar Kurulundan belki yeni yasal düzenleme gerekebilir hani o çerçevesine bağlı olarak. Onun için benim kesin bir tarih vermem doğru olmaz ama bu konuda bir sözümüz var, çalışmalarımız devam ediyor”dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Başbakan Yardımcısının açıklamasının taşeron ve geçici işçiler için  sabır  diyen çalışma bakanından sonra çalışmalar sürüyor diyen başbakan yardımcısı ile uzayacak gibi görüldüğüne dikkat çekti ve taşeron işçiler ile geçici işçileri hükümetin oylamaktan vazgeçmesini artan ekonomik sorunlar nedeni ile yoksulluk sınırı altında yaşayan işçilere en azından kadro verilmesinin bir an önce sağlanması gerektiğini belirtti.