Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Türkiye’nin, son yıllarda PKK, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin büyük kanlı saldırılarının hedefi haline geldiğini ifade etti. 

MİT, Emniyet, Jandarma gibi birimlerinin bünyesindeki istihbarat birimlerinin yapılan saldırıları önceden haber alamadığını, genellikle yurt dışından giren, ülke içerisinde patlayıcılarla, çalıntı arabalarla, sahte kimliklerle yüzlerce kilometre yol kat eden teröristlerin eylem yapmadan önce yakalanamadıklarını hatırlatan Gök, şunları söyledi:

“Oysa Türkiye son yıllarda bütçesinden, savunma ve emniyet hizmetlerine, dolayısıyla bu kapsamda yer alan istihbarat hizmetlerine giderek daha fazla para ayırmakta ve bu alanlarda daha fazla personel istihdam etmektedir. Türkiye’nin öteden beri önemli bir istihbarat kapasitesi bulunmaktadır. Yaşanan zafiyetin bu kapasitenin yanlış kullanılmasından kaynaklanıyor olma ihtimali yüksektir.” 

Levent Gök, Başbakan Davutoğlu’na, “Türkiye’nin istihbarat kapasitesinin hangi oranlarda, hangi terör örgütlerinin ve faaliyetlerinin izlenmesine ayrıldığına ilişkin bir istatistik olup olmadığını” sordu. Gök, “Bu kapasitenin yüzde kaçının PKK, yüzde kaçının IŞİD ve yüzde kaçının paralel yapılanmayı ve faaliyetlerini takip ettiğine yönelik bilgilerin” açıklanmasını istedi. Gök’ün Davutoğlu’na yönelttiği diğer sorular ise şöyle; 

“Eğer böyle bir istatistik bulunmuyor ise bu istatistiğin yapılmamasının nedenleri nedir? Bu olgunun ölçülmesine yönelik olarak herhangi bir hazırlık yapılmakta mıdır?

Haziran 2015’ten sonra ülke genelinde, özellikle de Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşanan büyük çaplı bombalı saldırılarla ilgili olarak yürütülen soruşturmalar sonucunda, Türkiye’nin istihbarat birimlerinin görevlerini yapıp yapmadıklarıyla ilgili ne tür sonuçlara ulaşılmıştır?”