CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 103 yurttaşın hayatını kaybettiği 10 Ekim 2015’te yaşanan Türkiye tarihinin en büyük terör saldırısı olan Gar saldırısında ihmali bulunan Emniyet görevlilerinin soruşturulmasına izin vermeyen Ankara Valisiyle ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde,10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan IŞİD saldırısından önceki 10 aylık dönemde saldırının yapılacağına ilişkin yüze yakın istihbarat geldiği, son istihbarat raporunda ise canlı bomba Yunus Alagöz’ün isminin de bulunduğu iddialarını hatırlattı. Gök, bu kadar istihbarat bilgisine rağmen önlem almayan emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılmasına Ankara Valisinin izin vermediğine ilişkin iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Gök, “istihbarat raporlarıyla ilgili iddialar doğru ise Valiliğin müfettiş raporlarına rağmen emniyet görevlileri hakkında soruşturma izni vermemesinin” gerekçelerinin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. 

Gök, emniyet görevlileri hakkında soruşturma izni vermeyen Mehmet Kılıçlar’ın Ankara Valiliği döneminde, 103 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 10 Ekim 2015 Gar saldırısı, 29 vatandaşımızı yitirdiğimiz 17 Şubat 2016 tarihindeki Merasim Sokak saldırısı ve 37 vatandaşımızı kaybettiğimiz 13 Mart 2016 tarihindeki Kızılay saldırısının yaşandığını vurguladı. Gök, Davutoğlu’na, bu saldırıların önlenememesiyle ilgili olarak Kılıçlar hakkında herhangi bir inceleme ya da soruşturma açılıp açılmadığı sorusunu da yöneltti. 

Paralel devlet yapılanması olarak nitelendirilen Fethullah Gülen cemaatinin, Milli Güvenlik Kurulu’nda alınan tavsiye kararları doğrultusunda Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne “Ulusal güvenliği tehdit eden legal görünümlü illegal yapı" tanımıyla işlendiğini de hatırlatan Levent Gök şunları söyledi:

“Dolayısıyla paralel devlet yapılanması isimli örgüt öncelikli olarak mücadele edilmesi gereken terör örgütlerinden biri durumundadır. Paralel yapılanmanın Emniyet teşkilatı içerisinde etkinliğini pekiştirdiği bir döneme denk gelen 2011 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü görevine atanan ve bu görevini 2014 yılına kadar sürdüren şimdiki Ankara Valisi hakkında, MGK’nın tavsiye kararıyla ulusal güvenliği tehdit eden paralel yapıyla ilişkileri konusunda herhangi bir inceleme ve soruşturma yapılmış mıdır?”