CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Genel Kurulu ve Anayasaya Komisyonu’nda yaşanan kavgalara ilişkin iktidar partisinin sorumlu olduğunu belirterek "AKP bu şiddete meraklı milletvekillerini psikiyatriste götürsün, tedavi uygulasınlar. Sürü psikolojisi halinde suç makinesine dönüşüyorlar. Kadın milletvekillerine dahi hoyratça saldırarak döverek tartaklayarak baskı oluşturma çalışıyorlar. Meclis’teki bu çatışmanın daha başka boyutlar kazanabileceğini düşünüyorum Türkiye’yi farklı bir sürece götüreceğini düşünüyorum" dedi. 

"MECLİS’TE MUHALEFETİN CAN GÜVENLİĞİ YOK"

CHP Grup Başkanvekili Gök, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Meclis Genel Kurulu ve Anayasa Komisyonu’nda milletvekilleri arasında yaşanan kavgaya değindi. Gök, iktidar partisi milletvekillerinin sayısal çoğunluğuna güvenerek Meclis’te kaba kuvveti egemen kılmaya çalıştığını savunarak "Kaba kuvveti Meclis Genel Kurul komisyonlarda egemen kılma anlayışıyla Türkiye’yi yönetme arayışı iç çatışma eşiğine getirmektedir. Her şeyin konuşulacağı parlamentoda kürsü dokunulmazlığı yerini AKP’lilerin kaba kuvvetiyle zorla kürsüden indirilen milletvekillerine terk etmiştir" ifadelerini kullandı. Levent Gök, dokunulmazlık teklifinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nda yaşananların dehşet verici olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"AKP’liler mecliste dokunulmazlık tartışmalarının yaşandığı komisyonda dokunmaktan ne anladıklarını ortaya koymuşlardır. Filli dokunmak ve saldırıdan anladıklarını ortaya koymuşlardır. Meclis’te kadın milletvekillerine saldırılıyor. Kadınlara hoyratça ağır saldırılar yapılıyor. Kim veriyor size bu cüreti? Eşkıya meclise hükümdar olmaya çalışıyor. Endişelerimiz var. Bu tablo bu şekilde sürdürüldüğünde Meclis’teki bu çatışmanın daha başka boyutlar kazanabileceğini düşünüyorum Türkiye’yi farklı bir sürece götüreceğini düşünüyorum. Meclisi bu şekilde çalıştırmak mümkün değildir. Can ve mal güvenliğimizin bir numaralı tehdit altına gelmiştir. Meclis’te muhalefetin can güvenliği yoktur. Can güvenliğini sağlayacak iktidar partisi genel kurul ve komisyonlarda muhalefetin tehditi haline gelmiştir. AKP bu şiddete meraklı milletvekillerini psikiyatriste götürsünler tedavi uygulasınlar. Sürü psikolojisi halinde suç makinesine dönüşüyorlar. Kadın milletvekillerimize dahi hoyratça saldırarak döverek tartaklayarak baskı oluşturma çalışıyorlar. Sindirmeye çalışıyorlar. Çatışma çatışma doğurur"

(DHA)