CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol İl ve ilçe müftülerine evlendirme yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Erol açıklamasında evlilik akdinde din görevlisi olan müftülere böyle bir yetkinin verilmesinin daha sonra evliliğin sonlandırılması sürecinde de emsal teşkil edebileceğini savundu.

Erol şöyle devam etti:

Bu tasarı 1926 yılında kabul edilen ve laik Cumhuriyet devrimlerinin hukuki temeli olan Medeni Kanunu’na aykırı olmakla birlikte Anayasa’nın laiklik ilkesine de aykırıdır. Evlilik akdinde din görevlisi olan müftülere böyle bir yetkinin verilmesi daha sonra evliliğin sonlandırılması sürecinde de emsal teşkil edebilir. Medeni Kanun’la güvence altına alınan kadının toplumsal statüsünün ve kadın haklarının ihlaline neden olabilir. Ayrıca bu tasarı çocuk evliliklerine zemin hazırlama tehlikesini de içinde barındırmaktadır.

50 bin 292 muhtarda, bin 397 belediye çalışanını en az on kişiden hesaplar isek 13 bin 970 kişide, 957 nüfus müdürlüğünde, 228 dış misyon ve sayısı net olmayan kaptan ve pilotlarda bu yetki bulunuyorken, hangi gerekçe ve ihtiyaçtan kaynaklı olarak 957 müftünün nikah kıyma yetkisini konuşuyoruz?