CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 2015’ten bu yana sigortalı istihdamının yerinde saydığını belirterek, “Son 10 yıldır böyle bir süreç görülmedi. 2017’nin ilk altı ayında ise sigortalı stajyer ve bursiyerlerden kaynaklanan hormonlu bir artış var” dedi.

Erdoğdu, TÜİK’in bugün açıkladığı resmi işsizlik oranının yüzde 10.6 olarak belirtildiğini kaydederek, iş bulma umudu kalmayıp İŞKUR’a başvurmayanlarla mevsimlik işçiler eklendiğinde gerçek işsizlik rakamının 16.3 olduğunu söyledi.

Son 10 yıldır sigortalı sayısındaki artışın çalışabilir yaştaki nüfustaki büyümeden yavaş gittiğine işaret eden ve yılda ortalama 190 bin kişilik sigortalı istihdam açığı verildiğini anlatan Erdoğdu şöyle devam etti:

“Hâlihazırda Türkiye’de 15 yaş üstü nüfus içinde istihdam oranı dünya ortalamasından yüzde 15 daha düşük. Yani, çalışabilir nüfus içindeki oran açısından Türkiye’de dünya ortalamasından yüzde 25 daha az kişi istihdam ediliyor. AKP döneminde istihdam oranları açısından Türkiye, kalkınmakta olan ülkelerin oluşturduğu lige bile girmeyi başaramadı. Türkiye ekonomik açıdan karşılaştırılacak ülkeler grubu içinde aşağı sıralarda yer aldığı Meksika, Çin, G. Kore ve Brezilya gibi ülkelerde erkeklerin 15 yaş üstü nüfus içindeki istihdam oranları yüzde 70’lerin üzerindeyken Türkiye AKP döneminde yüzde 65 eşiğinde tıkanmıştır.”

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ SAYISI 2.7 KAT ARTTI

Erdoğdu, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 15-24 yaş arası genç nüfustaki işsizlik oranının 0,7 puanlık artış ile yüzde 20,6 olduğunun ortaya çıktığını kaydederek, üniversiteli işsizlerin toplam işsizler içindeki oranının AKP döneminde 2,7 kat arttığını vurguladı. Erdoğdu şöyle devam etti:

“Üniversiteli işsizlerin toplam işsizler içindeki oranı AKP döneminde OECD ortalamasından daha hızlı büyümüştür. Bu, vahim bir tablo. AKP döneminde yükseköğrenim görmüş işsiz sayısında dramatik bir büyüme gerçekleşti ve 2015 yılı itibariyle üniversiteli işsiz sayısı lise mezunu işsiz sayısını aştı.” 

Erdoğdu, kadınlardaki gerçek işsizlik oranının yüzde 25,4 olduğunu ifade ederek, bunun dört kadından birinin işsiz olduğu anlamına geldiğini ifade etti. Erdoğdu, “Kadınların ekonomik özgürlüğünü kazanmaları hâlinde kendi oy kitlesinin daralacağını farkında olan AKP’li siyasetçiler, kadın istihdamını arttırmanın yollarını aramak şöyle dursun kadın istihdamındaki doğal büyümenin dahi önüne geçecek ‘evde bakım yardımı’ gibi sosyal politika enstrümanları ile kadınları eve hapsetmenin yolların aramaktadırlar. Bu eğilim, ülke ekonomisine ve toplumsal gelişime darbe indirmektir” diye konuştu.