CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP) ve TBMM’ye getirmeyi planladığı torba kanun ile vatandaşın üzerindeki vergi yükünü daha da ağırlaştırmayı planladığını kaydederek, “Bu düzenlemelerle hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir” dedi.

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, dün açıklanan OVP ve getirilen yeni vergilere ilişkin yaptığı açıklamada, yaşanan cari açık ve bütçe açığının nedeninin,  ne çalışana verilen maaş zamları ne de çiftçi ve esnafa verilen destekler olmadığına işaret ederek, “Açığın kaynağı saray saltanatının şatafatı, silinen yandaş vergileri, yolsuzluk ve hırsızlıklar, yandaşlara verilen garanti ve kefaletler, Suriyeli göçmenlere yapılan harcamalar ve kavgacı dış politikanın maliyetidir” görüşünü dile getirdi.

Hükümeti kurduğu çürümüş düzenin faturasını geçim sıkıntısı çeken yurttaşların omzuna enflasyon, işsizlik, borç ve vergi olarak yüklenmeye çalışıldığını ifade eden Erdoğdu’nun açıklaması şöyle:

“Hükümet açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP) ve TBMM’ye getirmeyi planladığı torba kanun ile vatandaşın üstünde ki vergi yükünü daha da ağırlaştırmayı planlamaktadır.

Türkiye ekonomisi yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, yüksek faiz, yüksek cari açık ve yüksek bütçe açığı pençesinde kıvranmaktadır.

Hükümet ekonomide yaşanan durgunluğu KGF gibi finansal sistemin riskini vergi mükelleflerinin üzerine yıkmakla sonuçlanacak finansal cambazlıklarla ekonominin yapısal sorunlarını ötelemeye ve geçiştirmeye çalışmaktadır.

Çalıntı referandumu finanse etmek için kamu bütçesinden yapılan harcamalar bütçe açığını patlatmıştır. Hükümet TBMM’nin verdiği 52 Milyar TL borçlanma limitini 37 Milyar TL daha artırmayı planlamakta ancak bu ek borcun nereye kullanılacağını açıklamaktan kaçmaktadır. Ek bütçe yapmak yerine torba kanunla bu işi geçiştirmeye çalışmaktadır. Hükümetin yaptığı TBMM’nin anayasal bütçe yetkisini gasp etmektir.

Yaşadığımız çifte açığın (cari açık ve bütçe açığı) sebebi ne çalışana verilen maaş zamları ne de çiftçi ve esnafa verilen desteklerdir. Açığın kaynağı saray saltanatının şatafatı, silinen yandaş vergileri, yolsuzluk ve hırsızlıklar, yandaşlara verilen garanti ve kefaletler, Suriyeli göçmenlere yapılan harcamalar ve kavgacı dış politikanın maliyetidir.

Hükümet kurduğu çürümüş düzenin faturasını, geçim sıkıntısı çeken yurttaşlarımızın omzuna enflasyon, işsizlik,  borç ve vergi olarak yüklemeye çalışmaktadır.

Bu adaletsiz düzenlemeler derhal geri çekilmeli ve Türkiye ekonomisinin gerçek ihtiyacı olan yapısal reformlara biran önce başlanılmalıdır. Hükümet kaynak arıyorsa saltanatın israfını kısmalı ve Milletimizin rızkını yedirdiği yandaşlardan ve havuzculardan vergi almalıdır.

Bu düzenlemelerle Hükümet Halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir. Bu adaletsiz düzenlemeler derhal geri çekilmelidir. CHP olarak bu haksız, hukuksuz ve adaletsiz uygulamaya karşı bütün gücümüzle mücadele edeceğiz.”