CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’nin dış politikalarını değerlendirdi. Toprak, “Hükümet, gerek Suriye’de gerekse Irak’ta, Ortadoğu’da Avrupa’da yaşanan gelişmeleri okuyamadı. TSK’nın eğittiği derme çatma ÖSO ile “Suriye’de söz sahibi olacağını sandı.” dedi. 

Toprak’ın dış politikaya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

-Soçi, Pekin, Washington, Brüksel temasları, ülke liderleriyle, NATO liderleriyle, AB liderleriyle yapılan tüm bu müzakereler, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, AK Parti iktidarının dışarıdaki algısının, tam anlamıyla bir hüsrana vesile olduğunun somut göstergeleri.

Karşı taraf bildiğini okurken, ekonomik ve siyasi kazanımları hanesine yazdırırken, Türkiye sürekli ödün veren bir konuma sürüklenmiş durumda. Bu durumun sonucu olarak, iktidar Türkiye’yi, bölgemizde ve dünyada “etken değil, edilgen” bir noktaya getirerek, uyguladığı yanlış dış politikanın ağır faturasıyla karşı karşıya bırakmış bulunmaktadır.

-Hükümet, gerek Suriye’de gerekse Irak’ta, Ortadoğu’da Avrupa’da yaşanan gelişmeleri okuyamadı. TSK’nın eğittiği derme çatma ÖSO ile Suriye’de söz sahibi olacağını sandı. ABD ve Avrupa’nın Suriye politikalarındaki değişimi algılayamadığı gibi, Esad’lı çözüme yöneldiklerini de fark edemedi. Bu yüzden de Türkiye şimdi, Rusya ve ABD’nin kendisine açtığı kadar bir alanda manevra yapma zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı.

-PYD-YPG konusunda, ABD-Rusya birlikteliği sonrasında, Türkiye tamamıyla yalnızlaştı. Kuzey Suriye’de, Kuzey Irak benzer bir yapının temellerinin atıldığını öngöremediği için, PYD lideri Salih Müslim’i Ankara’da, İstanbul’da, Diyarbakır’da protokolle ağırladı. Şimdi terör örgütü dese de inandırıcılığı kalmadı.

-Bölgede, Suudi Arabistan-Katar ile ittifak yaparak, Esad’ı devirebileceği kanısına varıp, Sünni ittifak arayışlarına yöneldi. Şimdi Suudiler ABD’yi de arkasına alarak, İran karşıtı ittifakın liderliğine soyundu. Cumhurbaşkanı da bu treni kaçırmamak için İran’a yönelik söylemini sertleştirmeye yöneldi.

“Türkiye olmadan Musul’da operasyon olmaz” diyerek ortaya çıkıp, şimdi artık düşmek üzere olan Musul’dan dışlandı. Musul’da var olabilmek için Barzani ile yakınlaştılar.
Türkiye sınırına çekilen PYD-YPG bayrakları için kıyameti kopartırken, Barzani’yi Ankara’da Kürdistan bayraklarıyla karşıladılar. Şimdi Barzani Ağustos’ta bağımsız Kürdistan referandumuna gitmeye hazırlanırken, Kuzey Suriye’de ABD-Rusya destekli bir başka Kürt federasyonunun temelleri atılıyor.

-Musul’u, Halep’i iç siyaset malzemesi yaparak, siyasi nema peşinde koşarken, Musul’da, Halep’te seyirci konumuna düştüler. Yakında Musul IŞİD’ten kurtarıldığında, Türkiye’nin kurulacak Musul masasının dışında kalması, sürpriz olmaz!

-Trump’ın imzaladığı son YPG’ye ağır silah kararnamesi ile de açığa çıktı ki, ABD’nin bölgedeki önceliği ve stratejisi bir Kürt devletinin oluşumu. Rakka düştükten sonra da burası YPG’ye bırakılırsa, şaşırtıcı olmayacaktır.

  • Akdeniz’e ulaşacak bir Kürt koridoru, Kürt devleti bu stratejinin temelidir.

Böylece Kuzey Irak, Musul petrol ve doğal gaz kaynakları, Akdeniz’de Kıbrıs ve çevresindeki enerji kaynakları, ABD destekli Kürt devleti eliyle, güvence altına alınmış olacaktır.

-İran’ın Irak ve Suriye’de, Lübnan’da, Yemen’de, Şiiler üzerindeki etkinliği, İsrail-Suudi ittifakıyla dengelenmeye çalışılacaktır. ABD bunun yetersiz kalacağını gördüğü için, bu dengenin içerisine Türkiye’yi de sokmaya, dahil olmaya zorlamaktadır.

-Doğru düzgün bir Ortadoğu, Irak, Suriye, İran politikası olmayan, günü birlik yaklaşımlarla, bir Putin’e bir Trump’a yanaşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti iktidarı, dış politikada tam bir savrulma içindedir.

Savrulmanın son aşamasını, Doğu Akdeniz Enerji havzası çevresinde ve Kıbrıs müzakerelerindeki tıkanma noktasında, Türkiye ve KKTC’den vermeleri istenecek tavizler oluşturacaktır.

-Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) eş başkanlığı, Yeni Osmanlıcılık hayalleriyle çıkılan yolda, Arap Baharı ile rüzgârı arkasına aldığını sanan Cumhurbaşkanı ve AK Parti hükümeti, 2010’dan bu yana büyük bir yanılgıyla, maalesef Türkiye’yi büyük bir hezimet aşamasına getirmiş bulunmaktadır.