Geçtiğimiz günlerde Ankara’da tartıştığı traktör sürücüsünü seri atış yapabilen MP-5 ile öldüren Mustafa Maraş için hazırlanan iddianamede skandal ifadeler yer aldı. Cinayette satışı yasak silahı kullanan Maraş, savunmasında “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyet’in önünde dağıtmışlardı” dedi.

Yaşanan bu olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyle, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem 15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından sivillere ağır silah dağıtıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Erdem, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlamasını istediği soru önergesinde 15 Temmuz gecesi Emniyet’e kayıtlı silah envanterinde ne kadarlık kayıp silah olduğunu sordu.

15 TEMMUZ GECESİ SİVİLLERE SİLAH DAĞITILDIĞI İDDİASI DOĞRU MU?

BirGün’ün haberine göre CHP’li Erdem önergede şu soruları yöneltti:

  • 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece sivil vatandaşlara Emniyet birimlerince tarafından silah dağıtıldığı iddiası doğru mudur?
  • 15 Temmuz gecesi Emniyet’e kayıtlı silah env​anterinde bir eksilme söz konusu mudur? Darbenin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterindeki kayıp silah sayısı nedir?
  • 15 Temmuz gecesi, ‘TSK ve Emniyet teşkilatı envanterinde kayıtlı’ kayıp silah ve askeri malzeme sayısı kaçtır? Bu silahların marka ve modelleri nedir?
  • Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün envanterine kayıtlı olup darbe girişiminin yaşandığı gece sivil vatandaşlara kimlik göstermek suretiyle dağıtılan silah sayısı nedir?
  • 15 Temmuz gecesi Ankara’nın çeşitli yerlerinde uzun namlulu silahlarla fotoğraf çektiren Osmanlı Ocakları’na mensup kişilere herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Emniyet’in envanterindeki kayıp silahları bulma amacıyla 15 Temmuz’un ardından operasyon düzenlediği iddiası doğru mudur?
  • İddialar doğruysa, 15 Temmuz gecesi dağıtılan silahlarla cinayetlerin ve yeni adli vakaların yaşanmaması amacıyla herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?