CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından açılışı yapılacak Ankara’nın Keçiören ilçesindeki bulvara, ‘Yavuz Sultan Selim’ isminin verilmesine tepki göstererek, “Gönüllerdeki köprüyü yıktıktan sonra, yapılan köprünün de yolun da bir anlamı kalmaz” dedi.

CHP’li Emir’in, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:
“Birlik ve beraberliğimiz hiçbir dönemde olmadığı kadar tahrip edilmiş durumdadır. Süregelen sorunlarımız, son 14 yılda adeta kangrenleşmiş ve Ülkemizi, her yeri hastalıklı hücrelerle dolu bir vücuda dönüşmüştür. Bunun temel nedeni, oluşturduğu otoriter rejimi faşizme doğru evirme hesabı yapan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun güdümünden çıkmayan AKP hükümeti ve teşkilatıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘emir eri’ olmayı her şeyin üstünde gören ve söylediği her sözü düşünce sınırları belirleyen bu anlayış, Ülkemize verdiği zararı görmezden gelerek ‘kutuplaştırma siyaseti’ni her fırsatta ortaya koymaya devam ediyor.

İstanbul boğazında kurulan üçüncü köprüye verilen ‘Yavuz Sultan Selim’ ismi üzerinden yaşanan tartışma hala sıcaklığını korurken, bugün Ankara’da hizmete girecek bir bulvarın aynı isimle açılacak olması, AKP’nin, Yavuz Sultan Selim’e saygı değil bilindik ‘kutuplaştırma siyaseti’ni yapmasından başka bir adım değildir. ‘Başkanlık’ hevesiyle milliyetçi tabana her fırsatta mesaj verme derdine düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin, görmezden geldiği gerçek ise başta Alevi vatandaşlarımız olmak üzere, Cumhuriyet değerlerine bağılı geniş toplum kesimlerini ‘ötekileştirdiği’dir.

Başkentimizin Keçiören ilçesinde, yol ve köprüden oluşan bulvarın ilçede yaşayan vatandaşlarımız ve Ankaramız için faydalı olmasını dilerken, buraya ‘Yavuz Sultan Selim’ adını veren ve bugün açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, ‘gönüllerdeki köprüyü yıktıktan sonra, yapılan köprünün de yolun da bir anlamı kalmayacağını’ hatırlatmak isterim.”