CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, doların hızlı yükselişinden karlı çıkan AKP’lilerin olup olmadığını; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘dövizleri bozdurun’ çağrısına, gemilerle yük taşımacılığı yapan oğlu Burak Erdoğan’ın uyup uymadığını ve Türkiye ekonomisinin temel sorunu olarak işaret edilen ‘faiz lobisi’nin kimlerden oluştuğunu sordu.

CHP’li Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin gerekçesinde, iç ve dış politikada alınan kararların Türkiye’nin istikbali ve istiklalini tehdit eder hale geldiğine dikkat çekerek, “Bu tehditlerden biri de ekonomimizdeki sarsıntılardır. Başta nitelikli istihdam ile çağın öne çıkan sektörlerindeki gelişmelere paralel yatırımların gerçekleştirilmemesi nedeniyle bir sarmala düşmüş olan ekonomik sistemimiz, dış gelişmelerden doğrudan etkilenen kırılgan bir haldedir. Dünya üzerinde geçerli paraların başında gelen Amerikan dolarının son aylardaki yükselişi ve paramız olan Türk lirasının, dolar karşısında değer kaybı bu kırılgan ekonomik yapımızın ağır sonuçlarındandır. Ortaya çıkan tablo, Türk lirasının, Amerikan doları karşısında son bir ayda yüzde 11 değer kaybıdır. Amerikan başkanlık seçimlerinin gerçekleştiği 8 Kasım 2016 tarihinde 3.1595 TL olan Amerikan Doları, aradan geçen 28 günde 3.5267 TL’ye yükselmiştir” dedi.

“Komplo teorileriyle halk kandırılmaya çalışılmaktadır”

Ekonomide karşı karşıya kalınan duruma gerçekçi tedbirler alınması beklenirken, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP Hükümeti yetkilerinin, komplo teorileri üzerinden halkı kandırmaya çalıştığını kaydeden CHP’li Emir, “Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 04 Aralık 2016 tarihinde Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, ‘15 Temmuz sonrası ekonomimizde sahnelenmeye çalışan oyunun hepiniz farkındasınız. 15 Temmuz’da gerçekleştiremedikleri darbeyi faizle dövizle yapmaya çalışıyorlar’ şeklinde hamaset yaparak, sıcak paraya bağımlı hale getirdikleri ekonomik sistemimizin yapısal sorunlarını gizlemektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başka bir açıklamada da vatandaşlara ‘yastık altın’daki dolarları bozdurma çağrısı yaptığını anımsatan CHP’li Emir, Başbakan Yıldırım’a, şu soruları yöneltti:

“-04 Aralık 2016 tarihinden geriye doğru son bir ayda 100 bin dolar ve eşiti döviz alan gerçek kişi ve şirket sayısı kaçtır? Bu süre içerisinde en çok döviz alımı yapan ilk elli gerçek kişi ve şirket hangileridir?

-04 Aralık 2016 tarihinden geriye doğru son bir ayda yurtdışına transfer şeklinde çıkartılan döviz miktarı kaç dolardır? Türkiye’deki bankalardan yurtdışına en fazla döviz transferi yapan ilk 50 gerçek kişi ve şirket hangisidir?

-04 Aralık 2016 tarihinden geriye doğru son bir ayda Türk lirasını dövize, dövizini Türk lirasına çeviren bakan, AKP’li yönetici veya belediye başkanı var mıdır? Varsa hangi bakan, AKP’li yönetici ve belediye başkanı bu süre zarfında ne kadarlık döviz almıştır?

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ekonomiyle ilgili değerlendirmelerinde tepki göstererek sık sık dile getirdiği “faiz lobisi” kimlerden oluşmaktadır? Paradan para kazanma olarak tanımlanabilecek faizden en fazla kar elde eden ilk 50 kişi, şirket ve kurum hangileridir?

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gemilerle taşımacılık yapan oğlu Burak Erdoğan, yaptığı bu ticareti hangi para cinsiyle yapmaktadır dövizle yapmaktaysa, babası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyup, son dönemde ticaretini Türk lirasına çevirmiş midir?”