Salı, Nisan 16, 2024

CHP’li Çiftci’den yargı paketi eleştirisi: Sekiz değil 80 yargı paketi çıksa da sorun çözülmeyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, TBMM’de görüşülen ve kamuoyunda 8’inci Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifine ilişkin, “Daha önce yedi kez yargıya reform yapmayı amaçlayan iktidar, her reform paketinde yargı sistemini daha da geriye götürdü. Temel reform yargı sisteminde değil ülkeyi yöneten zihniyette yapılmalı” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Kamuoyunda 8’inci Yargı Paketi olarak bilinen 43 maddelik teklifle, dokuz kanun ve bir KHK’da değişiklik öngörülürken teklifte aynı zamanda emekli ikramiyelerinin 3 bin TL’ye çıkarılması da görüşülecek.

Kanun teklifindeki birçok düzenlemenin Anayasa’ya aykırılık içerdiğini kaydeden Çiftci Binici, şunları dedi: “Can Atalay’ın özgürlüğüne kavuşmadığı ve Milletvekilli olarak TBMM’de yer almadığı, yargıda darbe girişiminin yaşandığı, yüksek yargının iktidar bileşenlerinin güç alanına döndüğü yerde yargıda reformdan bahsedemezsiniz. Getirilen teklifin 8 maddesinde Anayasa’ya aykırılık bulunuyor. İktidarın Anayasa’yı ve AYM’yi yok sayma girişimindeki süreklilik yargı paketindeki düzenlemelerle de apaçık ortada.”

Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve yargıya güvenin her geçen gün geriye gittiğini kaydeden Çiftci Binici sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetlerin Hukuka Bağlılık Endeksinde ülkemiz 142 ülke arasında 137. sırada, temel haklar endeksinde 142 ülke arasında 133. sırada, 2023 İnsani Özgürlük Endeksi’nde ise 165 ülke arasında 128. sırada yer alıyoruz. İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünde Haiti, Belarus, Angola, Kolombiya’nın arkasındayız. 20 yıldır ülkeyi yöneten irade böyle bir tablo yaratmışken yargı paketlerinin çözüm üreteceğine sadece muhalefet değil yargı bileşenleri de inanmamaktadır. Siyasi iktidar gerçek anlamda yargının bağımsızlığı konusundaki olumsuz tavrını, zihniyetini değiştirmediği müddetçe sekiz değil 80 yargı paketi çıkarsa da sorun çözülmeyecektir. Buradaki temel sorun sistemdir, yargının siyasallaşması ve kişisel ya da siyasi çıkar uğruna yasalara ve Anayasa’ya uyulmamasıdır.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER