Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Venezuela’da yaşanan olaylara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çeviköz, Venezuela’daki darbe girişiminin ardından bugün yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında, “Venezuela’nın geleceğine herhangi bir müdahale anlamına gelecek davranışlar içinde bulunmaması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Venezuela’da darbe girişimi

Çeviköz’ün açıklaması şöyle:

“Venezuela’da yaşanmakta olan son gelişmeler endişe verici bir boyut kazanmıştır. Ülkedeki toplumsal kutuplaşma iki ayrı siyasi grubun çatışmasına dönüşmüş ve darbe girişimine kadar evrilmiştir. Bu çatışma, hem siyasi hem ekonomik alanda bölgesel ve küresel sorunlar doğuracak niteliktedir. Olayların 1 Mayıs’ta toplumsal bir şiddet dalgasına dönüşmemesini umuyoruz. Her şeyden önce şiddetin önlenmesi, ülkede sivil bir çatışmanın tırmanarak kan dökülmesine yol açmaması, bunun için de dış güçlerin Venezuela’nın geleceğine herhangi bir müdahale anlamına gelecek davranışlar içinde bulunmaması gerekir. Ülkeyi bir şiddet sarmalına sürükleyebilecek darbe girişiminin bir an önce sona ermesini ve Venezuela halkının iradesinin en kısa zamanda meşru bir demokratik zeminde ve demokratik yöntemlerle belirlenmesini önemsiyoruz. Dış müdahaleyle ve uluslararası hukuka aykırı olarak bir ülkenin rejimini veya yönetimini değiştirmeye yönelik çabaların bugüne kadar kaos ve istikrarsızlık yarattığı unutulmamalı, toplumsal mutabakatın sağlanacağı demokratik süreç gecikilmeden başlatılmalıdır.”