Salı, Nisan 23, 2024

CHP’li Çelik: Anayasal darbeye geçit vermiyoruz, kararı tanımıyoruz

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, “Anayasal darbeye geçit vermiyoruz, kararı tanımıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra TİP tarafından İstanbul’da protesto amacıyla düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Protestoya CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Türkiye İşçi Partisi yöneticileri, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Sol Parti PM üyesi Alper Taş, Beşiktaş Belediyesi Başkanı Rıza Akpolat, Şişli Belediyesi Başkan adayı Emrah Şahan, ilçe başkanı Tamer Özcanlı, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediyesi başkan adayı Barış Antik de katıldı.

Basın açıklamasında, “Anayasal darbeye geçit vermiyoruz, kararı tanımıyoruz. Anayasal düzene sahip çıkmak için buradayız” diyen Çelik, Atalay’ın halkın seçtiği milletvekilli olduğunu ifade etti.

Çelik, konuşmasında şunları söyledi:

‘Demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik girişimdir’

“Hukukun üstünlüğüne sahip olmak için çıkmak buradayız. Anayasal düzene sahip çıkmak için buradayız. Demokrasiye sahip çıkmak için buradayız. Bugün Türkiye demokrasi tarihine yeni bir kara kara eklenmiştir. Depremzede Hatay halkının özgür iradesiyle seçtiği Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi tanımı tanımlanamıyoruz. Bu karar, anayasal düzene bir darbedir. Bu karar, Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Yüksek yargı organları, suç işlemiştir. Ancak bugün bu suça, Türkiye Büyük Millet Meclisi ortak edilmiştir.

‘Demokrasi, her gün tahrip edilmektedir’

Bugün Türkiye’de saray iktidarı, Türkiye’yi çoklu bir kriz ortamına sürüklemiştir. Bir yanda yoksulluk ve sefalet içinde yaşayan milyonlar, yokluğa, zavallılığa mahkûm edilmiştir. Bir yanda siyasi krizler, devlet krizleri yaşanmaktadır. Her gün anayasa ayaklar altına alınmaktadır. Demokrasi, her gün tahrip edilmektedir. Ancak şunu bilmelerini isteriz; anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerde bulunanlara, demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışanlara şunu söylemek isteriz; biz bu ülkelerde anayasayı savunacak, demokrasiyi savunacak milyonlarız. Biz bu ülkede toplumun barış içinde, huzur içinde, refah içinde yaşamasını savunan milyonlarız.

‘Saray şunu iyi bilsin; Atalay halkın milletvekilidir’

Saray ve saray iradesi şunu iyi bilsin; milletin iradesinin üzerinde hiçbir şey yoktur. Halkımız, bu darbeye, demokrasiyi ortadan kaldırma girişimine gereken cevabı verecektir. Can Atalay Hatay milletvekilidir. Can Atalay, halkın milletvekilidir. Kendisini milletin iradesinin üzerinde gören bu anlayışı, bu düzeni hep birlikte sokaklarda, meydanlarda, hayat her alanında birlikte mücadele ederek değiştireceğiz. Çünkü biz milyonlarız. Biz birlikte mücadele ettiğimizde bu düzeni hep beraber değiştireceğimize sonsuz ve yürekten inanıyoruz.”

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER