Millet bahçesi projesine tepki: ‘Cebeci stadyumu bir kent simgesidir’

Yıkılıp yerine millet bahçesi yapılması planlanan Cebeci stadına sahip çıkan meslek örgütleri ve yurttaşlar, bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, meslek örgütleri, dernekler,...

CHP’li Bulut’tan kritik ilaç uyarısı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, hayati öneme haiz ithal ilaçlara erişim sorununu Meclis gündemine taşıdı. Sorunun 2.69’a sabitlenen Euro kurundan kaynaklı olduğunu  kaydeden Bulut, “İlaçlara ulaşamayan hastaların tedavileri yarım kalmakta, hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Sağlık Bakanlığı bir an önce harekete geçmelidir” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, piyasada zor bulunan ithal ilaç sıkıntısını Mecliis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonrası döviz kurundaki önlenemeyen yükselişin ilaç sektöründe de sıkıntıya yol açtığını kaydetti.

İLAÇ GİRİŞİ YOK

Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmalar arasında yaklaşık 6 ay önce 2.69 TL’de sabitlenen Euro nedeniyle Türkiye’ye getirilen ithal ilaçlarda aksama yaşandığını belirten Bulut,  “Yüksek kur nedeniyle ilaç depolarına ürün girişinin olmaması, hastalar için hayati öneme haiz ilaçlara ulaşımı da güçleştirmektedir” dedi.

MAKAS AÇILDIKÇA İLACA ULAŞMAK ZORLAŞACAK

CHP’nin eczacı Milletvekili Bulut, ecza depolarında şu anda mevcut stokların kullanıldığını belirterek, sabitlenen kur ile mevcut döviz kuru arasındaki makas açıldıkça ilaca ulaşmanın daha da zorlaşacağı uyarısı yaptı. Bulut, ilaç ve eczacılık alanının paydaşlarının 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiği yönündeki uyarılarının da göz önüne alınmasını istedi.

“HALK SAĞLIĞI SORUNU”

CHP’li Bulut,  “Sorun, düşük kur nedeniyle sadece eczacıların ve ecza depolarının sorunu olmaktan çıkıp bir halk sağlığı sorunu olmaya doğru hızla gitmektedir. İlaçlara ulaşamayan hastaların tedavileri yarım kalmakta, hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır. Bakanlık mağduriyet yaşanmaması için bir an önce harekete geçmeli ve acil eylem planı oluşturmalıdır” dedi.

“YENİ BİR DÜZENLEME YAPILACAK MI?”

CHP Adana Milletvekili Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Bakanlığınızın, özellikle hayati öneme haiz ithal ilaçlar konusunda yeni bir düzenleme yapması yönünde bir çalışması var mıdır?

“HANGİ İLAÇLAR PİYASAYA KISITLI VERİLİYOR?”

-İlaç sıkıntısını kalıcı bir şekilde önlemek için herhangi bir acil eylem planınız var mıdır?

– Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar piyasaya kısıtlı bir şekilde verilen ilaçlar ve kategorileri nelerdir?

– Türkiye son 5 yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere ithal ilaçlara ne kadar ödemiştir?

“HAYATİ MAĞDURİYETİN SORUMLUSU KİM OLACAK?”

– İthal ilaçlara ödenen paraların firmalara göre dağılımı nedir?

– İlaç yokluğu nedeniyle tedavisi yarım kalan hastaların bu hayati mağduriyetinin sorumlusu kim olacaktır?

 

SOSYAL MEDYA

13,554BeğenenlerBeğen
209TakipçilerTakip Et
30,665TakipçilerTakip Et
9,464AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy: Tek adam rejiminin kurulmasını bir “adalet hareketi” durdurabilir

Söyleşi: Aylin Kaplan Fotoğraflar: Hakan Bintepe Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ile Adalet Yürüyüşü ve Adalet Mitingi'ni konuştuk. Adalet Yürüyüşü'nün en başından itibaren Halkevleri olarak desteklediklerini ve...

Alper Taş: Kapitalizm bütün yolları tükettiği bir noktada duruyor

ÖDP Eşbaşkanı ve Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Yürütme Kurulu üyesi Alper Taş, PolitikYol'un geçtiğimiz haftalarda çevirdiği Jeremy Corbyn'nin Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmayı ve 21. yüzyıl...

Behlül Özkan: AKP, ümmetçi dış politika anlayışıyla bir kez daha sınıfta kaldı

Dilara İlbuğa AKP'nin tartışmalı dış politika anlayışı, Irak referandumuna bakışı ve Almanya ile Türkiye arasında yaşanan krizi Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç....

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da