CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Türkiye’nin 7 Haziran’dan bu yana Türkiye’nin bir çok noktasında yaşanan bombalı saldırılarda yüzlerce insanın yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, "Kandan beslenen, kana doymayan canileri lanetliyorum. Türkiye, hain teröre asla teslim olmayacak" dedi.

Budak, terör saldırıları ve ortaya çıkan ağır kayıpta Ak Parti Hükümetlerinin sorumluluğu bulunduğunu söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk Havalimanı’nı hedef alan terör saldırısını kınadı. Terör saldırıları konusunda Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü koruması gerektiğini vurgulayan Budak, "İnsanlık dışı terörün hedefi açık. Bizleri bölmek, korkutmak, teslim almak istiyorlar. Ama teslim olmayacağız. Türkiye canlı bomba çaresizliğine asla teslim olmayacak. Kana doymayan, kandan beslenen canilerin hedeflerine ulaşmalarına asla izin vermeyeceğiz. Alçak terör örgütlerini, teröre destek olan canileri nefretle kınıyor, lanetliyorum. Atatürk Havalimanı’nda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

"İKTİDAR SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMELİ"

Dış ve iç politikada atılan yanlış adımların Türkiye’yi terörün açık hedefi haline getirdiğini kaydeden Budak, ayrıca Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerinin ardından terör ve şiddet girdabına sokulduğunu, bu sürecin de çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Budak, şöyle devam etti:

"Türkiye çok ağır kayıplar yaşadı. AKP Hükümeti’nin bir çok noktadaki hataları Türkiye’ye ağır faturalar çıkardı. Son bir yıllık süreçte Ankara’da 3, İstanbul’da 4 olmak üzere çok sayıda gerçekleşen canlı bombalı terör saldırıları ve yüzlerce insanımızın can kaybında, ülkeyi yönetenlerin hiçbir sorumluluğu yok mu? Yanlış politikalar kimin eseri? Bu saldırıların önlenememesinin sorumluları kimler? İnanç, din ve etnik temel üzerinden terör tanımlamaya kalkanların hiç mi sorumluluğu yok? Atamalarda liyakat yerine yandaşlığı esas alan, tecrübeli ve yetkin güvenlik görevlilerini pasifize edenlerin sorumluluğu yok mu? Sırça köşklerde oturanlar, teröristlere ‘onurlu’ payesi verenler, temennide bulunarak, terörü kınayarak, muhalefeti suçlayarak, bu kadar acı ve can kaybında sorumluluklarını örtemez. 78 milyonun can güvenliğini sağlamakla görevli olanlar, sorumluluklarını üstlenmelidir."

"İSTİFA NEDEN YOK"

Terör bilançosunu "20 Temmuz 2015 Suruç (34 ölü), 10 Ekim 2015 Ankara Gar Saldırısı (103 ölü), 12 Ocak 2016 Sultanahmet saldırısı (13 ölü), 17 Şubat 2016 Ankara Merasim Sokak (29 ölü), 13 Mart 2016 3. Ankara saldırısı (38 ölü), 19 Mart 2016 İstiklal Caddesi Saldırısı (5 ölü), 28 Nisan 2016 Bursa Saldırısı (25 yaralı), 1 Mayıs 2016 Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Saldırısı (2 şehit, 22 yaralı), 7 Haziran 2016 İstanbul Vezneciler Saldırısı (11 ölü, 36 yaralı), 8 Haziran 2016- Midyat Emniyet Müdürlüğü patlama (2 şehit, 3 ölü, 51 yaralı), 28 Haziran 2016 İstanbul Atatürk Havalimanı (41 ölü, 239 yaralı" şeklinde sıralayan Budak, "Avrupa’da bir terör saldırısının ardından sorumlu yöneticiler istifa yoluna gidiyor. Ancak Türkiye’de böyle bir erdemi gösterecek sorumlu, vicdanlı yöneticiler, siyasetçiler ne yazık ki yok" dedi.

(DHA)