CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, TÜİK’in açıkladığı şubat ayı işsizlik verilerini yorumladı. Böke; “Şu anda 6.4 milyon vatandaşımız işsiz, mutsuz, umutsuz ve evine ekmek götüremiyor. Şu anda milyonlarca hanede açlık, yoksulluk ve gelecek endişesi yaşanıyor.” dedi

Böke’nin basın açıklaması şu şekilde:

“Bugün TÜİK’in açıkladığı 2017 yılı Şubat ayı istatistikleri, resmi işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre, yani 1 yıl içinde 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişiye çıktığını, işsizlik oranının ise 1,7 puanlık artış ile yüzde 12,6 seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Umudunu kaybetmiş, çalışmaya hazır olanlar da dahil edildiğinde gerçek işsizlik yüzde 20.7’ye, gerçek işsiz sayısı da 6 milyon 389 bin kişiye ulaşmış durumda.

Öte yandan, 15-24 yaş arasındaki gençlerdeki işsizlik oranı ise 4.7 puan birden artarak yüzde 23.3’e ulaştı. Bu neredeyse, her 4 gençten birinin işsiz olduğu anlamına geliyor.

Yani şu anda 6.4 milyon vatandaşımız işsiz, mutsuz, umutsuz ve evine ekmek götüremiyor. Şu anda milyonlarca hanede açlık, yoksulluk ve gelecek endişesi yaşanıyor.

Veriler, Türkiye’de 2.5 yıldır devam eden fiili başkanlık döneminde sürekli artış gösteren işsizliğin, gayrimeşru başkanlık döneminde de artarak süreceğine işaret ediyor. Ağustos 2014’te yüzde 10,1 olan işsizlik, geldiğimiz noktada, 2.5 puan artarak, yüzde 12.6’ya ulaşmış durumda.

16 Nisan Referendumu, toplumun tüm kesimlerince kabul görecek meşru bir düzen kurmadı ve bir başka hukuksuzluk ortamı yarattı. Böyle bir hukuksuzluk ortamında, Türkiye artık ekonomide de, acilen çözülmesi gereken çok ciddi ve yaşamsal ekonomik sorunlarla karşı karşıya. Bir yanda mevcut işlerini ve kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını korumaya çalışan emekçiler, bir yanda da işizlik, açlık ve yoksullukla ayakta kalmaya çalışan milyonlar… Kendi yandaşlarının ekonomisini ve kendi siyasi geleceğini her şeyden daha önemli gören bu düzenin, vatandaşı yok saydığını gösteren gerçekler, her gün yeni rakamlarda kendini gösteriyor. Gayrimeşru başkanlığın, milyonlara dayattığı, işsizlik, yokluk, yoksulluk ve karanlıktan başka bir şey değil.

Türkiye’nin, kalkınan, istihdam yaratan, üreten ve adil bölüşen yeni bir gelecek için, 16 Nisan’da dayatılan bu gayrimeşru düzeni 2019’da ortadan kaldırmaktan başka yolu yok. Kalkınan, büyüyen, refahını adaletli, eşit bir biçimde paylaşan, evine ekmek götürebilen, yüzü gülen bir Türkiye’yi yeniden ve hep birlikte kurmak zorundayız.
Siyasi görüşü ne olursa olsun, ülkesiyle ilgili gelecek hayali olan herkes şunu çok iyi biliyor: Hayır bitmedi, yeni başlıyor.”