CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısı sonrası bir basın açıklaması düzenleyerek gündemi değerlendirdi. Böke’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Ekonomide yangın büyüyor. Siyasetten vatandaş günlük hayatını devam ettirebilmek için yardım bekliyor.

Milyonların gözü çare üretsin diye siyasete dönmüş. Güvenebilecekleri bir söz arıyorlar.

Hal böyleyken AKP’nin tek bir derdi var o da hala tek bir kişinin siyasi ihtirasları uğruna Türkiye’yi feda etmek.

23 Nisan 1920’den tam 97 yıl sonra meclis kendini tasfiye etmek için oylama yapıyor. Yani açıkça ortaya koyalım tam 97 yıl sonra bugün yapılan açık bir karşı devrimdir, egemenliği tekrar halktan alıp bir kişiye verme girişimidir.

Anayasada açıkça anayasa değişikliği teklifinde oylamaların kapalı yapılması gerektiği yazıyor. Anayasa yok sayılıyor. Bu anlayışla anayasa yapanlardan ülkeye bir hayır gelmez.

Eğer diktatörlük inşa edeceğiz diye Türkiye’nin kurumlarının içini boşaltmaya devam ederseniz, dolar 3.80 de olur, 4 de olur.

OHAL’i uzatmayın dedik, siyasi risk yaratıyor dedik, oralı olmadılar, ülke boğuldu. Bu yetmezmiş gibi şimdi bir de rejim tartışması yaşanıyor.

Bir kez daha uyarmak istiyoruz; gelin yapmayın. Türkiye’ye hali hazırda bedeller ödettiniz bile. Türkiye Cumhuriyeti’ni bir kişinin hırsı için yok etmeyin. 14 yıllık yorduğunuz Türkiye ekonomisi bu yarattığınız macerayı kaldıramaz.

Türkiye’nin içine girmiş olduğu bu ekonomik bunalımın nedeni siyasidir. Kimsenin emek emek 90 yılda inşa edilmiş cumhuriyet kurumlarını kendi hırslarına kurban etme hakkı yoktur.

Türkiye her anlamda bir yol ayrımında. Ya demokrasi güçlendirilecek ve zenginleşeceğiz ya da bu teklifle kurulacak bir tek adam rejimiyle fakirleşeceğiz.