CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Katar merkezli Körfez krizinin Türkiye’ye dönük olası siyasi ve ekonomik etkilerini TBMM gündemine taşıdı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Böke, “Katar’a diğer körfez ülkeleri tarafından ağır ekonomik yaptırımlar uygulanmasıyla başlayan krizde, Türkiye’nin açık biçimde taraf haline getirildiğini ve hükümetin Katar’dan yana tavır aldığının ve alacağının görüldüğünü” vurguladı.

Bu kapsamda Katar’ı merkezine alan körfez krizinin derinleşme ve uzama ihtimali düşünüldüğünde, krizin Türkiye’ye olası siyasi ve ekonomik etkilerinin bugünden öngörülmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasının büyük önem taşıdığını belirten Böke, soru önergesinde, Türkiye Varlık Fonu aracılığıyla şu ana dek Türkiye’ye giren kaynağın ne kadarının Katar kaynaklı olduğunu sordu.

Krizin uzaması halinde, Katar yatırımlarını askıya alırsa, bu olası durumun Türkiye Varlık Fonu ve Türkiye ekonomisi için yaratacağı kaybı gündeme getiren Böke, ayrıca “Son 2 ayda Katar’dan Türkiye’ye, Türkiye Varlık Fonu’nun Çaykur hisselerini güvence göstermesi sonucunda 600 milyon dolarlık bir sermaye girişi gerçekleştiği doğru mudur?” dedi. Bugün itibariyle Katar firmalarının Türkiye’de üstlendikleri projelerin ve taahhütlerin toplam değerini de soran Böke, “Katar krizi uzadığı takdirde, ülkemizde en çok hangi sektörlerin etkilenmesi beklenmektedir. Bu konuyla ilgili nasıl bir risk değerlendirmesi yapıyorsunuz” diye sordu.