CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, internetten siyanür alımını Meclis gündemine taşıdı. Türkiye’de Wikipedia’ya erişim bile kısıtlıyken, internet üzerinden insan hayatını tehdit eden kimyasalların ve hatta silahların bile alındığını vurgulayan Bingöl, internet üzerinden bu tür maddelerin satışına kısıtlama ve denetim getirilmesi gerektiğini belirtti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, İzmir’de bir üniversite öğrencisinin internetten siparişle aldığı siyanürü ailesine içirip ölümlerine sebebiyet vermesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.
Son 2 yıl içerisinde, siyanür ile intihar ettiği basına yansıyan kişi sayısının 6’ya yükseldiğini belirten Bingöl, kişinin ölümüne sebebiyet veren ve insan sağlığını doğrudan etkileyen siyanür ve çeşitlerinin kontrolsüz bir şekilde internet üzerinden satışının gün geçtikçe arttığını ifade etti.

CHP’li Bingöl, Bakan’a şu soruları yöneltti:

WİKİPEDİA SİYANÜRDEN DAHA MI TEHLİKELİ?

– Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak nitelendirilen Wikipedia’ya erişim bile “yaşam hakkı ve kişilerin can güvenliğinin korunması” gerekçesiyle yasaklanmışken, insan ve toplum sağlığı açısından yıkıcı sonuçlar doğuran maddelerin internet üzerinden teminine izin verilme gerekçesi nedir?

– Bakanlığınıza göre, Wikipedia, siyanür ve çeşitlerinden daha büyük bir tehlike mi teşkil etmektedir?

İNSAN HAYATI ÜZERİNDE ÖLÜMCÜL ETKİLERİ OLAN MADDELERİN İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞINA KISITLAMA GETİRECEK MİSİNİZ?

– İnsan hayatı üzerinde ölümcül etkileri olan söz konusu madde ve çeşitlerinin internet üzerinden teminini kısıtlamayı düşünüyor musunuz?

– Söz konusu olay, bu maddeler dolayısıyla yaşanan intihar ve cinayet vakalarını arttırmış mıdır?

İNTERNET ÜZERİNDEN ALINAN KİMYASALLAR SEBEBİYLE KAÇ KİŞİ ÖLMÜŞ VEYA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR?

– Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle, siyanür ve çeşitlerinin internet üzerinden temin edilmesi dolayısıyla kaç kişi ölmüş veya öldürülmüştür?

– 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da insan hayatını tehdit eden bu ve benzeri maddelerin yasaklanması ve cezalandırılmasına yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?