Referandum kampanyası için geniş katılımlı salon toplantısı düzenlemeyi düşünmeyen CHP, çok fazla miting de yapmama kararı aldı. Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, “Sade, gösterişsiz ve vatandaşlarla buluşmayı öne alan bir çalışmayı götürüyoruz zaten. Bir salona partilileri toplayıp, orada ‘kampanyaya start verdik’ demek çok anlamlı değil” dedi.

Halk oylaması kampanyası kapsamında daha önce il ve ilçe başkanları, milletvekilleri, Parti Meclisi (PM) üyeleriyle bir araya gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu da önceki yıllarda çeşitli kademelerde görev yapan partililerle buluşacak. Bu kapsamda eski milletvekili, PM üyesi, il ve ilçe başkanı olmak üzere bin 500 kişiye davetiye gönderen Kılıçdaroğlu, toplantıda katılımcılardan kampanya sürecinde etkin rol almalarını, değişikliği halka anlatmalarını isteyecek.

“NEDEN HAYIR” KİTAPÇIĞI DAĞITILACAK

Öte yandan Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından hazırlanan 10 maddelik “Neden hayır?” kitapçığı çoğaltılarak örgütlere gönderildi. Parti adı ve amblemi bulunmayan kitapçıkta, değişikliğe neden “hayır” denmesinin gerekçeleri anlatılıyor.

GÖSTERİŞSİZ, SADE KAMPANYA!

CHP, 16 Nisan’a kadar da sade ve gösterişsiz bir kampanya yürütecek. Etkinliklerin tamamında ise sadece Türk bayrağı yer alacak. Parti, geniş katılımlı bir kampanya tanıtım toplantısı düzenlemeyi de düşünmüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP’nin halk oylaması kampanyasının zaten başladığını vurguladı.

“Herkes AKP’nin 25 Şubat’taki toplantısı gibi gösterişli bir şey bekliyor ama biz günler öncesinden bu çalışmayı başlattık” diyen Bingöl, parti yönetimi ve örgütlerle yaptıkları toplantıları hatırlattı.

CHP’nin kendi içindeki sandık örgütlenmesini de gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bingöl, “Onların eğitimlerini başlattık. Çok hızlı bir şekilde sandık görevlilerimizin eğitimleri devam ediyor. Onun dışında arkadaşlarımız Türkiye’nin birçok yerinde panellere, konferanslara katılmaya devam ediyorlar. Bunlar çalışma değil mi?” ifadesini kullandı.

Tekin Bingöl, sade gösterişsiz ve vatandaşlarla buluşmayı öne alan bir çalışma yürüttüklerine değinerek, şöyle devam etti:

“Bir salona partilileri toplayıp, orada ‘kampanyaya start verdik’ demek çok da anlamlı değil. Kimleri çağıracağız? Milletvekillerimizi, örgütlerimizi, il başkanlarımızı… Biz zaten bunlarla bir araya geldik. Bunların hepsini bir yere toplayıp, şarkılarla, türkülerle sloganlarla bir toplantı yapacağımıza, böyle gruplar halinde toplantılar yapıyoruz. Böylece en azından bir diyalog ortamı da yaratıyoruz. Onların önerilerini alıyoruz. Bu daha anlamlı. Şimdi AKP’nin yapacağı toplantıya, sonuçta AKP örgütleri gelecek. Biz zaten bunu başlatmışız, yapıyoruz.”

Şu anda mitinglerle ilgili netleşmiş bir durum olmadığını belirten Bingöl, parti olarak fazla miting yapmayı düşünmediklerini de bildirdi.