CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Gezi Direnişi’nin 4. Yılında bir mesaj yayınladı. Ağbaba mesajında ; “Gezi, iş cinayetine,işsizliğe, sömürüye, açlığa ‘dur’ demektir.Gezi, ataması yapılmayan öğretmenlerin, KHK’larla ihraç edilen yüzbinlerin,emeğini, ekmeğini isteyip bedenini açlığa yatıranların sesidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada; Gezi’nin tek adam diktasına verilen en büyük ders olduğunu belirterek, insanların inançlarını, yaşam tarzlarını, dünya görüşlerini sorgulayan zihniyet, 4 yıl önce Dünya’nın en etkili, en insancıl, en barışçıl direnişi ile karşılaştı. Gezi Ruhu , AKP’nin kimyasını bozup, korkulu rüyası oldu. Öyle ki aradan 4 yıl geçmesine rağmen korkuları hala yüzlerine ve cümlelerine yansıyor”dedi.
Her siyasi görüşten, her mezhepten, her etnik kimlikten insanların bir araya gelerek özgürlük mücadelesi verdiği gezi direnişi hafızalara çoğulcu, renkli ve kararlılığıyla geçtiğini belirten Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz ile Gezi Direnişini karşılaştırmasını da eleştirerek, “Gezi Direnişi ile 15 Temmuz Darbe girişimi arasında bağ kurmak ,toplumu bölmek için ant içmiş bir zihniyetin dışa vurumudur.” dedi.

Ağbaba açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Gezi, Hopa’da doğa katliamına, Ensar Vakfı’nda erkek çocuklara tecavüze, Aladağ’da kız çocuklarının yanmasına, Soma’dan Ermenek’e tüm iş cinayetlerine,  işsizliğe, sömürüye, açlığa ‘dur’ demektir.

Gezi, ataması yapılmayan öğretmenlerin, KHK’larla ihraç edilenlerin, emeğini, ekmeğini isteyen, bu uğurda bedenini açlığa yatıranların sesidir.

Gezi, okuduğu, yazdığı, araştırdığı için cezaevlerinde bulunan gazetecilerin, aydınların, öğrencilerin, öğretmenlerin kalemidir, kitabıdır.

Bir ağacın bu kadar meyve vereceğini kimse tahmin edemezdi.Gezi ruhunu ortaya çıkaran, özlemini duyduğumuz Türkiye için bu uğurda hayatlarını veren gençlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, direnişin 4. Yılında Gezi’cileri selamlıyorum.”