CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’deki gensoru görüşmelerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açlık grevi yaptıkları için tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkındaki “Bu suç kariyeri olan kişiler, çocuklarımızın geleceğine şekil vermeye uygun kişiler mi? Biz okullarda terörist yetiştirilsin istemiyoruz. Bu eylemlere destek veren DHKP-C ile aşırı sosyalist gruplar adına yurt dışında eylem yapılması da çok can sıkıcı” sözlerine tepki gösterdi.

Ağbaba konuşmasında Özakça ve Gülmen’in işleri ellerinden alındığı için eylem yaptıklarını söyleyerek, “Bu insanlar ne zaman terörist oldu biliyor musunuz? Sokağa çıkıp AKP’nin foyasını, AKP’nin gerçek yüzünü dünyaya duyurunca terörist oldu. Sizin façanızı bozdu, sizin maskenizi indirdi” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA: AKŞAM YİYORLAR, İÇİYORLAR, SABAH ORAYA GİDİYORLAR!

Ağbabanın konuşmasının tamamı şöyle:

Sayın Bakan biraz önce o iki insan için “terörist” dedi. Bu iki insan 2012’den beri eğer teröristse niye sokakta geziyor, İçişleri Bakanına sormak istiyorum?

Bu insanlar ne zaman terörist oldu biliyor musunuz? Sokağa çıkıp AKP’nin foyasını, AKP’nin gerçek yüzünü dünyaya duyurunca terörist oldu. Sizin façanızı bozdu, sizin maskenizi indirdi. Sizin geçmişte “terörist” dediklerinize bakınca insan hayret ediyor. Bakın, geçmişte İlker Başbuğ’a “terörist” diyen sizlersiniz, Hanefi Avcı’ya “terörist” diyen sizlersiniz, Mehmet Haberal’a, Mustafa Balbay’a, Tuncay Özkan’a “terörist” diyen sizlersiniz ve onlar çıkınca “Bizi kandırdılar, bize kumpas kurdular.” diyen, utanmadan diyen yine sizlersiniz.

Değerli arkadaşlar, bakın, bu insanlar ekmeklerinden edildikleri için eylem yapıyorlar. Ne diyorlar? “Suçumuz varsa, teröristsek cezaevine atın.” Haklarında bir soruşturma yok, bir yargı kararı yok, ne zaman tutuklandılar Sayın Bakan? Açlık grevine başladılar, dünyada herkes Türkiye’nin gerçek yüzünü, Türkiye’nin değil AKP’nin faşizminin gerçek yüzünü gördü o gün tutukladınız.

Zaman zaman 16 Nisan öncesinde de söylediniz, bizi, muhalefeti, 16 Nisan ruhunu terörle işbirliği yapmakla suçladınız, FETÖ’yle işbirliği yapmakla suçladınız. Söylüyorum bir kez daha burada: FETÖ topçuda var, baklavacıda var, börekçide var. Nerede yok? AKP grubunda, milletvekillerinde yokmuş. Buna güleriz, güleriz. Hodri meydan! Kim Fetullah’ın önünde önünü iliklemiş? Kim başını bağlamış? Kim önünde eğilmiş? Kim sofrasında oturmuş? Yüreğiniz varsa fakir fukara çocuklarını işten atmak yerine gelin siyasette kimler onunla el ele vermiş, kimler parsel parsel parsellemiş hodri meydan araştıralım.”