CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, 2324 TL asgari ücretin AB üyesi ülkelerine kıyasla çok iyi bir seviyede olduğu açıklamasına istatistiklerle yanıt verdi. Ağbaba, Türkiye’nin Avrupa verilerinde sondan üçüncü sorada olduğunu söyledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre 2020 yılının ilişkin açıklamasında, mevcut brüt 2943 TL ve net 2324 TL asgari ücretin AB üyesi ülkelerine kıyasla çok iyi bir seviyede olduğunu belirtmişti.

Lakin EUROSAT( Avrupa İstatistik Ofisi) 2020 yılı AB üyesi brüt asgari ücret verilerine Türkiye 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da son sıralarda ki yerini korumaya devam ediyor.

Asgari ücretin uygulandığı 23 AB üyesi ülke arasında Türkiye 2943 TL brüt asgari ücret ile 21. Sıra ile sondan 3 ülke konumunda. Türkiye’nin üzerinde yer aldığı AB üyesi ülkeler ise Letonya ve Bulgaristan’dır. Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç’te ise asgari ücret bulunmamaktadır.

2 yıla yakındır süren ekonomik kriz ve krize bağlı olarak artan döviz kurları Türkiye’yi AB üyesi ülkeleri arasında asgari ücret noktasında sürekli olarak geri bir seviyede tutmaktadır.

2020 yılı için yüzde 15’lik zam yapılan asgari ücret 2020 TL’den 2324 TL’ye yani yaklaşık 300 TL’lik zam yapılmıştı. %15’lik zam Türkiye’nin AB üyesi ülkeleri arasında asgari ücret sıralamasında yine son sıralarda kalmasına engel olamadı.

AB üyesi ülkeler arasında Asgari ücretin (brüt) en yüksek olduğu Lüksemburg ülkemizde mevcut brüt asgari ücretin 4,7 katı oranında, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkeler ise 3,5 katı oranında fazladır.

Komşumuz Yunanistan 758 Euro brüt asgari ücret ülkemizde mevcut Euro kuruna göre 4 bin 964 TL’ye denk gelirken, bu oran mevcut brüt asgari ücretimizin 1,68 katına denk gelmektedir.

Türkiye, asgari ücrette AB ülkeleri arasında sondan üçüncü oldu