CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün açıklanan Mart ayına ait enflasyon verilerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Ağbaba’nın yazılı açıklaması şöyle:

Virüs ülkemizde sadece bir sağlık sorunu değil aynı zamanda ekonomik sorunları da beraberinde getirmeye devam ediyor. Mart ayı enflasyon oranı %11,86 olurken, geçtiğimiz ay en çok artış gösteren ürünlerin temel besin maddeleri olduğu dikkat çekiyor.

Bu durum virüs krizinin temel besin maddeleri üzerinde nasıl fahiş oranlar ortaya çıkarttığını kanıtlıyor.

Gıda ve Alkolsüz içecekler grubunda geçtiğimiz yıldan bugüne yaşanan artış %10 civarında. Yani ücretli ve yevmiyeli çalışanların sofrasında ki ürün sürekli olarak azalmaktadır. Üç temel besin maddesi olan; sivri biber geçtiğimiz aya göre %45, patates%30 ve kuru soğan % 11 artmasının anlamı, virüsün vatandaşların hem sağlığını hem de sofrasını etkilediğini kanıtlamaktadır.

TÜİK virüsten etkilenmemişe benziyor

Uzunca bir süredir TÜİK’in açıkladığı rakamlarda kamuoyunda ciddi kuşkular oluşmuş durumdadır. Özellikle Mart ayı içerisinde virüs krizinin sebebi ile döviz kurlarında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Bu bakımdan içinden geçtiğimiz şu hassas günlerde TÜİK hiçbir kuşkuya mahal vermeyecek şekilde çalışma yürütmelidir. Fakat TÜİK’in bazı hesaplamaları yine insanlarımızda şüphe ve kuşku yaratacağına benziyor. TÜİK’in kolonya hesabı ile çarşı pazardaki kolonya fiyatı birbirini tutmuyor. Şubat ayında 24 lira olan Kolonya Fiyatı Mart ayında ise 25 TL’ye yükselmiş durumda.

Yani salgın krizi nedeni ile oluşan kolonya kuyrukları, iki katı artan fiyatlar ve kolonyanın neredeyse karaborsaya düşmesini TÜİK görmemiş durumda.

Bunun yanı sıra gıda fiyatlarında yaşanacak artış milyonların sağlığını en az virüs salgını kadar etkileyebilir. Gıda ürünlerinde KDV ürünleri bu süreç içerisinde gerektiğinde düşürülmeli, devlet enflasyon karşısında yurttaşlarını korumalıdır. Yani salgın krizinin enflasyon canavarına dönüşmesine ve bu canavarın milyonların sofrasında ki ekmeği yutmasına devlet izin vermemelidir.

Aksi takdirde şu an sahip olduğumuz sağlık sorununa ilave olarak birde açlık ve geçim sıkıntısı sorunu katlanarak devam edecektir.

Kılıçdaroğlu: ‘Evde kal’ denilen vatandaşlarımızın maaşları, en azından 3 ay boyunca asgari ücret olarak, işsizlik sigortası fonundan ödenmelidir