CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Sivas Katliamı’nın tüm sorumluları bulunup cezalandırılmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmez. Sivas’tan Suruç’a, Ankara Garı’ndan Sancaktepe’ye tüm katliamların aydınlatılması için Adalet yürüyüşü gerçekleştiriyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümü öncesi yazılı basın açıklaması yaptı. Sivas Katliamı’nın sadece Türkiye için değil Dünya’nın da en kara günlerinden biri olarak tarihe geçtiğini belirten Ağbaba, katliamın 24.Yılında aynı acıyı, hüznü tekrar yaşadıklarını kaydetti. Sivas Katliamının ve hukuk sürecinin dünya tarihine geçen kara bir leke olduğunu belirteren Ağbaba, “Sivas Katliamının tüm sorumluları bulunup cezalandırılmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmez ”dedi.

KATLİAMCILAR KORUNUP KOLLANDI

Veli Ağbaba, “33 aydının göz göre göre katledilmesinin ardından faillerin elini kolunu sallayarak dolaşması, bazılarının emniyet müdürlüğüne bile komşu evlerde ikamet etmeleri, çok az failin hakim karşısına çıkarılması, avukatlarının AKP eliyle ödüllendirilmesi nihayetinde davanın zaman aşımına sokulmak istenmesi Sivas Katliamı davasında hukukun ayaklar altına alındığının göstergesidir. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak katliamın aydınlatılması için TBMM başkanlığına defalarca kanun teklifi, önergeler vermemize rağmen AKP Milletvekillerinin oylarıyla bu önergeler reddedilmiştir. Yaşanılanlar AKP’nin, katliamcıları koruyup kolladığının, hesap vermelerini engellediğinin en net göstergesidir” dedi.

SORUMLULARLA HESAPLAŞILMADAN YÜREKLER SOĞUMAZ

Türkiye’nin bir katliamlar ülkesi haline geldiğini kaydeden Ağbaba,“ 2 Temmuz’un bu ülkede yaşanılan son katliam olması dilerken, o günden bugüne katliamlara yeni katliamlar, acılarımıza yeni acılar eklendi. Sadece son 2 yılda 33 katliamda 500’e yakın insanımızı katliamlara kurban verdik” İfadelerini kullandı.

Türkiye’de adalet isteyen herkes için yola çıktıklarını ve büyük adalet yürüyüşü gerçekleştirdiklerini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ne Madımak’ta yitirdiğimiz aydınlarımızı ne de daha sonraki katliamlara verdiğimiz kurbanları unutmadık. Katliamlara verdiğimiz kurbanlar için adalet arayışımız bitmedi. Katliamlardaki her türlü soru işareti aydınlatılmadan, sorumlularla hesaplaşılmadan yürekler soğumayacaktır. Sivas Katliamının tüm sorumluları bulunup cezalandırılmadığı sürece bu ülkeye adalet gelmez. Sivas’tan,Suruç’a,Ankara Garı’ndan Sancaktepe’ye tüm katliamların aydınlatılması için Adalet yürüyüşü gerçekleştiriyoruz” dedi.