CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretli ve emeklilerin maaş zamlarının yetersiz olduğunu savundu. Ağbaba, çalışanların ve emeklilerin bütün maaşlarının faturalara gittiğini ifade etti.

Asgari ücretli ve en düşük maaşla geçimini sürdüren emeklilerin faturalara ve kiraya ödediği tutardan sonra geriye kalan para ile diğer zaruri ihtiyaçlarda düşünüldüğünde, karnını doyurabilmesi için alabileceği tek besin maddesi olarak geriye bir tek ekmek kaldığını belirten Ağbaba, “En düşük işçi emeklisinin maaşı ise kira ve faturaları ödeyebilmesi için 496 TL’ye daha ihtiyaç duymaktadır.” dedi.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Ağbaba şunları ifade etti:

Yılsonu enflasyon oranının yüzde 11,84 olarak açıklanması ile birlikte 2020 yılı için memur ve emeklilere uygulanacak zam oranında enflasyon farkı yüzde 1,5 olarak hesaplandı. Toplu sözleşme ile elde edilen yüzde 4 zam oranının üzerine enflasyon farkı eklendiğinde yeni yılda maaşlara yüzde 5,5 oranında zam yapıldı. İşçi, BAĞ-KUR ve SSK emeklilerine ise 2020 yılı için gelen zam oranı %6,5.

Son bir buçuk yıldır yüksek zam oranları ve yüksek enflasyon 7’den 70’e tüm ürün fiyatlarında fahiş artışlar meydana getirirken, faturalarda bu yüksek zamlardan nasibini aldı.

Son 1,5 yılda Elektrik faturalarına gelen zamların toplamı % 70’i bulurken, doğalgaz ise % 53,8 zamlandı. Elektrik ve doğalgaz hizmetlerinde yaşanan özelleştirmeler yapılan zamların ayrıca nedenidir.

TÜİK açıkladığı son enflasyon verileri ile konut kiralarının zam artış oranı da belli olmuş oldu. Böylece yeni yılda ev sahiplerinin kiralara yüzde 15,18 oranında zam yapabilecek.

Yeni yılda en düşük memur emeklisine 134 ve en düşük işçi emeklisine ise 77 TL zam yapıldığını düşündüğümüzde, yüksek faturalar ve kira oranlara gelen zamlar ile 2020 yılında en düşük maaşı alan memur ve işçi emeklilerin yaşamını sürdürmesi neredeyse imkânsızdır. Aynı durum 2020 yılı için belirlenen 2324 TL asgari ücret ile geçimini sağlayan çalışanlar içinde geçerlidir.

2020 yılı için yapılan 5,5 zam ile

En düşük memur emeklisi maaşı 134 TL artarak 2560 TL

En düşük işçi emeklisi maaşı ise 77 TL artarak 1255 TL oldu. (% 6,5 ZAM)

2020 Yılı asgari ücret 2324 TL

Ankara’da yaşamını sürdüren en düşük maaşlı memur ve işçi emeklileri ile asgari ücretle geçimin sürdürenler içinde bulunduğumuz kış ayları içerisinde elektrik ve doğalgaz faturaları için ödediği tutar;

  • Doğalgaz faturası için ortalama 456 TL
  • Elektrik faturası için ortalama 145 TL
  • 1000 TL ev kirası yüzde 15,18 zam ile 1150 TL ödediği düşünüldüğünde elektrik, doğalgaz ve kira için ödenen toplam tutar 1751 TL’yi bulmaktadır.

Faturalar ve ev kirası için ortalama ödenen tutar göz önüne alındığında

Asgari ücretlinin yaşamını sürdürebilmesi için elinde kalan tutar 573 TL, en düşük memur emekli maaşı ile geçimini sürdüren bir ailenin elinde kalan tutar 809 TL’dir.

En düşük işçi emeklisinin maaşı ise kira ve faturaları ödeyebilmesi için 496 TL’ye daha ihtiyaç duymaktadır.