CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, helikopter kazalarının tüm yönleriyle incelenmesi, Şırnak’ta helikopterin düşmesinin kaza mı yoksa başka sebeple mi meydana geldiğinin ortaya çıkarılması, bundan sonra benzer kazaların meydana gelmemesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Ağbaba, araştırma önergesinin gerekçesinde, 13 askerin yaşamını yitirdiği Şırnak’taki helikopter kazasının ardından tüm Türkiye’nin kafasında soru işaretlerinin oluştuğunu, kazayla ilgili tüm gerçeklerin en kısa sürede ortaya çıkarılmasının istendiğini belirtti.

Tasarruf sağlamak amacıyla tüm üst düzey komutanların ve komutanlarla birlikte aynı helikopterde mühimmat taşınmasının, yüksek gerilim hattında kırmızı veya parlak renkte topların olmamasının kazanın oluşmasında ve can kaybının fazla olmasında etkili olduğunun kaydedildiğini ifade eden Ağbaba,  yüksek gerilim hatlarının yıllardır helikopter kazalarına sebep olduğunu belirtti.

“HELİKOPTER ENGEL TESPİT SİSTEMİ 7 YILDIR BEKLETİLİYOR”

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından 2010 yılında askeri helikopterlere, Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) takılması için çalışmalara başlandığını, ihalenin 2014 yılında acil ihtiyaç nedeniyle hazır alıma çevrildiğini ancak aradan geçen 7 yıla rağmen halen alınıp helikopterlere takılmadığını anımsatan Ağbaba, “Geciken her alım süreci daha fazla güvenlik personelimizin şehit olmasına sebep olmaktadır. Sistemin 172 helikopter için 2010’dan beri imza aşamasında bekletilmesi, bu sebeple engellenebilecek kazaların önüne geçilememesi kamuoyunda sert eleştirilere sebep olmaktadır” dedi.

“ÇOK SAYIDA UÇUŞ EKİBİ FETÖ KUMPASLARI NEDENİYLE ORDUDAN HAKSIZ YERE ATILDI”

Ağbaba, Ergenekon-Balyoz gibi dava süreçlerinde hava kuvvetlerinde ve kara havacılık komutanlığında çok sayıda pilot ve uçuş ekibinin FETÖ kumpasları nedeniyle ordudan haksız ve hukuksuz yere atılmalarının, bir kısım pilotun ise istifa ederek özel sektöre geçmelerinin TSK’da büyük bir pilot ve teknisyen açığına sebep olduğunu da belirtti.

“Pilot açığından hareketle daha az tecrübeli pilotların bölgede görevlendirildikleri, azalan personel sayısından kaynaklı daha az dinlenebilen, yoğun ve yorgun pilotların çok zor coğrafik şartları olan Doğu ve Güneydoğu’da büyük fedakarlık gösterip tüm riskleri göze alarak çalıştıkları ifade edilmektedir” diyen Ağbaba, Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazasının pilotunun da geçici görevle 2 gün önce Şırnak’a gönderildiğine dikkat çekti.

“KAZA OLUP OLMADIĞI TÜM AÇIKLIĞIYLA KAMUOYUNA DUYURULMALI”

Ağbaba, olayın kaza olup olmadığının da sıklıkla dillendirilen iddialar arasında yer aldığını ifade ederken, şöyle devam etti:

“Kazada Şırnak’ın askeri anlamda beyni yok olmuştur. Çok önemli görevdeki komutanların şehit olmasına sebep olan olayın kaza mı yoksa başka bir sebeple mi meydana geldiği mutlaka tüm açıklığıyla kamuoyuna duyurulmalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çok zor şartlar altında yetişen, önemli görevlerde bulunan, terörle mücadelede aktif rol alan  personellerinin şehit düşmelerine  sebep olan helikopter kazalarının tüm yönleriyle incelenmesi, Şırnak’ta helikopterin düşmesinin kaza mı yoksa başka sebeple mi meydana geldiğinin ortaya çıkarılması, kamuoyunda dillendirilen iddiaların derinlemesine araştırılması, yüksek gerilim hatlarından kaynaklı kazaların detaylı şekilde ele alınıp bundan sonra benzer kazaların meydana gelmemesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasanın Anayasa’nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını arz ederim.”