CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Çalışma Bakanlığının sendikalaşmaya ilgili hedeflerinin boş laftan öteye geçmediğini belirterek “Her 100 işçiden 14’ü sendika üyesi,yüzde 5’i toplu sözleşmeden yararlanıyor”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Bürosu Koordinatörü Veli Ağbaba, Çalışma Bakanlığı  tarafından açıklanan sendika istatistiklerini değerlendirdi.

“Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 2019 yılının açıklanan ilk sendika istatistikleri, işçilerin üzerindeki baskıyı kanıtladı” diyen Ağbaba, “2019 yılı sendika istatistiklerine göre Türkiye’de çalışan kayıtlı işçi sayısı 13 Milyon 411 kişi olarak açıklandı. Kayıtlı toplam işçi sayısı içerisinde sendika üyesi olan işçilerin sayısı ise 1 milyon 859 kişi.” dedi.

“Açıklanan resmî istatistiklere göre ülkemizde sendikalı işçi sayısı kayıtlı işçi sayısının yalnızca yüzde 13,86 sına denk geliyor” ifadelerini kullanan Ağbaba “Yani bir bakıma ülkemizde çalışan her yüz işçiden yalnızca 14’ü sendika üyesi. Bu durum işçilerin sendika üyelik hakkına erişiminde ciddi engeller olduğunun da göstergesidir” dedi.

İŞÇİ SAYISI 2018 TEMMUZ AYI İSTATİSTİKLERİNE GÖRE AZALDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba,  “2018 yılı Temmuz ayı işçi sendikaları istatistiklerine göre kayıtlı işçi sayısı 14 Milyon 121 kişi iken yeni açıklanan verilere göre kayıtlı işçi sayısı 13 Milyon 411 e düştü.Yani iki veri arasında geçen 6 aylık süre diliminde 709 bin işçinin azaldığı görülmektedir. Bu çok ciddi bir veridir. Bakanlığın bu iki veri arasında kayıtlı işçi sayısında ki uçurumu izah etmesi gerekmektedir.”dedi.

İŞÇİLER SENDİKASIZ ,TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN YOKSUN

Ağbaba; “2019 verilerinden açığa çıkan sonuç ; Ülkemizde işçilerin yüzde 86 sı sendikasız. Üye işçilerin ise sadece yüzde 5’i toplu iş sözleşmesinden yararlanıyor.
Sendika hakkı anayasal güvence altına alınmasına rağmen, bu hak işverenler tarafından yok sayılmaktadır. Ülkemiz bir sendika üyeliği bakımından Avrupa’ nın en geri ülkelerinden biridir.Bakanlığın 100 günlük hedefinde yer alan sendikalaşma oranını arttırmasına yönelik vurgusu boş bir laf olarak kalmıştır.İşçilere yönelik baskılar son bulmalı, tarafı olduğumuz ILO Sözleşmelerine uygun adımlar atılmalıdır” dedi.