CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “150 yıllık demokrasi kültürü YKS eli ile yok edilmeye çalışılıyor. Hâkimi atayan kendileri, seçim kurulunu atayan kendileri, görevli polisleri atayan kendileri, devletin tüm olanaklarının kullanan kendileri, seçimi kaybedince ‘çaldılar’ diyen de kendileri.Ortada çalınan tek şey Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası Türkiye’nin itibarıdır.” dedi.

CHP Ekonomi ve Emek Masası, DİSK, Lastik-İş Sendikası Genel Merkezini ziyaret ederek, çalışma yaşamının sorunları, ekonomik kriz ve 23 Haziran seçimlerini değerlendirdi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, DİSK Eski Genel Başkanı Rıdvan Budak, Süleyman Çelebi ve Kani Beko, CHP Eski Milletvekili Kadir Öğüt, Birleşik Kamu İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yeşildağ ve Petrol İş Eski Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve sendika yöneticileri ile bir araya geldiler.

İŞ CİNAYETLERİNDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,burada yaptığı konuşmada; “ Türkiye maalesef dünyada en fazla iş cinayeti işlenen ülkelerden biri, Avrupa’da birinci sıradayız. Dünyada iş cinayetleri ve kayıt dışılık ancak örgütlenme ile sendikalaşma ile ortadan kaldırılabiliyor. Sendikaların olduğu yerde bu sorunlar en aza inmiş durumda ülkemizde de bu sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla sendikal örgütlüğe ihtiyacımız var. Türkiye de sendikalaşma oranı % 11 seviyesinde.”dedi.

İŞSİZLİK REKOR KIRIYOR

“Türkiye’de iş cinayeti denildiğinde aklımıza Soma geliyor” diyen Ağbaba, “ Soma katliamında 301 kişi yaşamını yitirmişti. Soma’dan günümüze kadar geçen süre de bir Soma kadar maden işçileri yaşamını yitirdi. Türkiye daha önce yaşamadığı bir dönemi yaşıyor. İşsizlik rakamı rekorlar kırıyor. 8,5 milyonu aşan işsizimiz var. Görünen o ki önümüzdeki dönemde daha da artması bekleniyor. 1994, 2001 krizlerini hatırlayanlar o dönemden daha fazla işsizimiz olduğunda göreceklerdir, 97 ülkenin nüfusundan fazla işsizimiz var.”ifadelerini kullandı.

150 YILLIK DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ YKS ELİ İLE YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

İstanbul’da 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesinin hem ekonomiyi hem de çalışma yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Veli Ağbaba, “ Hukukun olmadığı bir yerde, demokrasinin gelişmesi, ekonominin büyümesi beklenemez. 31 Mart’tan günümüze kadar Türkiye’de yaşayan her yurttaş 986 dolar fakirleşti. Türkiye kaybetti, işçisi de kaybetti işvereni de kaybetti. Türkiye daha öncekilerden çok farklı bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Krizin faturasını en fazla da emekçiler ödüyor. Çalışanların maaşları yoksulluk sınırının altında kalmaya devam ediyor. 23 Haziran seçimlerinde tüm duyarlı yurttaşlarımızda beklentilerimiz sandığa gitmeleridir. Türkiye de 1950’den beri oluşan seçim hukuku, 150 yıllık demokrasi kültürü YKS eli ile yok edilmeye çalışılıyor. Çaldılar diyorl ar, ortada çalınan tek şey Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası Türkiye’nin itibarıdır. Hâkimi atayan kendileri, seçim kurulunu atayan kendileri, görevli polisleri atayan kendileri, devletin tüm olanaklarının kullanan kendileri, seçimi kaybedince çaldılar diyen de kendileri” şeklinde konuştu.

KIDEM İLE İLGİLİ AÇIKLAMAYI HAZİNE BAKANI AÇIKLIYOR

Kıdem tazminatı bakanlar değiştikçe ilk akla gelen konu oluyor. Sanki Türkiye’de başka mesele yokmuş gibi kıdem tazminatını gündeme getiriyorlar. Çalışma bakanları yetmiyormuş gibi bu kez de hazine ve maliye bakanı açıklama yaptı. Kıdem tazminatını fona devretmek istiyorlar. Biz geçmişteki fon uygulamalarının ne anlama geldiğini biliyoruz. Aynı sonun işsizlik sigortası için de yaşanmasını istemiyoruz. Kıdem tazminatı işçilerin son kalesidir. Kıdem tazminatı nasıl ki sendikaların kırmızı çizgisi ise bizim de kırmızı çizgimizdir.