CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün açıklanan işsizlik rakamlarıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. 

Ağbaba’nın açıklaması şöyle;

AKP iktidarı ülkeyi işsizliğe mahkûm ederek, yurttaşların en temel anayasal hakkı olan çalışma hakkını ellerinden almaya devam etmektedir.

Ülkemizde işsizlik artık önü alınamayan sosyal bir sorun haline gelmiştir. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile % 14 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye bu oranlar ile dünya genelinde 104 ülke arasında işsizliğin en yüksek olduğu 10. OECD ülkeleri arasında ve Avrupa ülkeleri arasında ise 3. Ülke olmuştur. Türkiye’nin işsizliğin yüzde 12,7 olduğu Cezayir’in bile gerisinde kalmıştır. AKP Genel Başkanının ‘’ hükümetlerimiz döneminde 9 milyon kişiyi istihdam ettik’’ ifadesinin ortaya çıkan bu tabloya göre hiçbir geçerliliği kalmamıştır.

Genç işsizlik oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,6 oranında artarak yüzde 27,4 ‘e yükselirken, Türkiye bu oranda AB üyesi ülkelerinin gerisine düşmeye devam etmektedir. AB’de genç işsizlik ortalaması yüzde 16,2 iken ülkemiz de neredeyse her 3 gençten biri işsiz durumdadır. Türkiye Avrupa ülkelerine kıyasla genç işsizliğin sürekli arttığı 2. Ülkedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “2007-2018 yılları arasında genç istihdamını Avrupa Birliğinde en fazla artıran ülke olduk’’ sözü ülkemizdeki mevcut durumla gerçeklikle uzaktan yakında ilgisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Ayrıca genç kadın işsizliği her geçen gün daha kötüye gitmektedir. Genç kadın işsizliği yüzde 26,4’ten yüzde 34,6’ya yükselmiştir. Yani her 100 genç kadından 35’i işsizdir. Verilere göre ise Türkiye’de 31 milyon çalışabilir kadın nüfusu içerisinde hiçbir şekilde istihdama dâhil olamayan kadın sayısı 20 milyon 241 bine yükselmiştir.

Son bir yılda sigortalı sayısı yarım milyondan fazla azaldı.

Türkiye’de ekonomik kriz artık kangrenli bir hal almış durumdadır. TÜİK verilerine göre sanayi üretimi bir önceki yılın Ağustos ayına göre yüzde 3,6 azalmış durumdadır. Aylardır verileri güncellemeyip açıklamayan SGK verilerine göre ise sigortalı çalışan (4/a) sayısı 550 bin kişi yani yarım milyondan fazla işçi son bir yılda işsiz kalmıştır.

Ayrıca son bir yılda İŞKUR’a işsizlik kaydı yaptıranların sayısı 824 bin kişi artmıştır. 2018 yılında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 215 bin kişi varken 2019 Eylül ayında ise bu sayı 4 milyon 39 bine yükselmiştir. Kayıtlı işsizlerin yüzde 38,3 ise 15-24 yaş arası gençlerden oluşmaktadır. AKP iktidarı gençlerimizi işsizliğe ve geleceksizliğe sürüklemeye hızla devam ediyor.

Ne yazık ki istihdamın daraldığı ekonomik krizin bir türlü önlenemediği bu ortamda işsizlik daha da artacaktır. İktidar ülkeyi soktuğu bu ekonomik girdaptan çıkarabilme yetisini çoktan kaybetmiştir.

Ağustos ayı işsizlik rakamları açıklandı: Genç nüfusta işsizlik yüzde 6 arttı