CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adana Cezaevinde çocukların infaz koruma memurları tarafından işkence gördüğü iddialarının araştırılmasını istedi. Ağbaba’nın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Tutuklanarak Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen 9 çocuğun, cezaevine girişte ve daha sonrasında 4 infaz koruma memuru tarafından işkenceye uğradıkları, söz konusu işkencenin Adli Tıp doktorlarının verdiği raporlara da yansıdığı, çocuklarda darp ve cebir izlerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ancak raporlara ve ifadelere rağmen 4 infaz koruma memuru hakkında, “basit yaralama” ve “hakaret” suçundan başlatılan soruşturmada Adana Cumhuriyet Başsavcılığı işkenceye takipsizlik kararı vermiştir.

Çocukların ifadelerine göre gardiyanlar, çocukları cezaevi girişinde çıplak arama sırasında copla darp etmiş, koğuşlarda aralıklarla gelen gardiyanlar çocuklara işkence etmiş, sırtlarında çek-pas kırmış, kafalarına vurmuş ve işkence için çeşitli yerlere götürüp hortumla dövmüşlerdir. Çocuklar cezaevi yöneticileri tarafından devamlı kötü muameleye ve psikolojik işkenceye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.

Adli Tıp’a sevk edilen çocuklarda sıyrıklar, kafada darp izi, ellerde, kollarda ve sırtta yaralanma izleri olduğu tespit edilmiştir. Ancak raporlara, beyanlara ve ülkemizdeki cezaevlerinde yaşanan işkence gerçeğine rağmen Başsavcılık, gardiyanların olayı yalanlayan ifadeleri doğrultusunda gerekli incelemeleri dahi yapmadan takipsizlik kararı vermiştir.

Bu çerçeveden hareketle, Adana E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşandığı ifade edilen işkence ve kötü muamelenin araştırılması, çocuklara yönelik darp ve şiddetin ortaya çıkarılması ve bu doğrultuda tüm cezaevlerindeki işkence iddialarının incelenerek gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98. maddesi ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak gerekli incelemelerin yapılmasını arz ederim.”