CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Çorlu’da yaşanan ve 24 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan tren faciasıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Sarıbal’ın açıklaması şöyle:

“Ülke sisteminin raydan çıkarıldığı eleştirilerine kulak tıkayan AKP’nin, basit önlemlerle engellenmesi mümkün olan bir tren kazası karşısında bile çaresizliği ortaya çıkmıştır.

24 insanın hayatını kaybettiği, 338 kişinin yaralandığı bir kazadan sonra yayın yasağı getirilmesinin amacı nedir?

Terör saldırılarıyla ilgili olduğunda bir ölçüde anlaşılabilen yayın yasağının onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bir kazadan sonra konulması da, ihmallerin örtüldüğü kuşkusunu gündeme taşımıştır.
Bu ihmallerin neler olabileceğine tek tek bakılırsa:

NİSAN KONTROLÜNÜN BELGESİNİ AÇIKLAYIN

* Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan “’Kazada ihmal var mı?’ sorusuna “Rayların bakımı Nisan ayında yapıldı. Aşırı yağıştan menfez ile raylar arasında boşluk meydana gelmiş. Bu boşluk suyun altında kaldığı için makinistler tarafından ilk bakışta görülemiyor. Boşluk sonucu 5 vagon devrildi. Olayla ilgili her türlü soruşturma titizlikle sürüyor” cevabını verirken, kimseyi tatmin etmedi. Çünkü, bölgeden gelen bilgiler böylesi bir kazaya neden olacak aşırı bir yağışın olmadığı yönündeydi. Nisan ayında bakımı yapılan raylarda böylesi bir kaza nasıl meydana gelir sorusu cevapsız kaldı.
Bölgede yaşayan insanlar, eskiden rayları kontrol eden insanların olduğunu, ancak, günümüzde böyle bir uygulama olmadığını yani rayları kontrol eden kimsenin bulunmadığını iddia ediyorlar. Örneğin, CNN Türk televizyonuna katılan bir vatandaş,“Benim çocukluğumda bu tren yollarını kontrol eden görevliler olurdu, şimdi artık taşeronlaştı, kontrol edilip edilmediği bile belli değil” ifadelerini kullandı.
Bu soru işaretinin giderilmesi için nisan ayında kontrollerin yapıldığına ilişkin belgelerin kamuoyuyla derhal paylaşılması gerekmektedir.

MAKİNİSTLERİN KUSURU NEDİR?

Kazada ihmal ihtimali güçlenirken AKP her zaman yaptığı gibi yine çalışanları hedefe koydu. Çorlu Cumhuriyet Başavcılığı’nın talimatıyla tren kazasının iki makinisti hakkında gözaltı kararı verildi.

Benzer olay 2004 yılında Pamukova’da meydana gelen tren kazasında da yaşanmıştı. 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova’da hızlı tren kazasının ardından da dönemin bakanı Binali Yıldırım ve bürokratlar hakkında işlem yapılmazken sadece makinistlere ceza verilmişti. Pamukova faciası sırasında TCDD Genel Müdürlüğü koltuğunda oturan Süleyman Karaman ise 24 Haziran seçimlerinde AKP’den Erzincan Milletvekili olarak Meclis’e girdi.
Eğer sorun raylardan kaynaklıysa, makinistlerin gözaltına alınmasının gerekçesi nedir?

MÜHENDİSLERDEN FAYDALANILMIYOR

İnşaat Mühendisleri Odası, felaketlerin nedeninin doğa olayları değil mühendislik bilgi ve birikiminin günlük ticarete teslim edilmesi olduğunu belirtti. Bu açıklama da gösteriyor ki mühendislerden, meslek odalarından yeterince yararlanmak yerine AKP her şeye rant gözüyle bakmaktadır.
Kazanın ertesinde 301 madencimizi kaybettiğimiz ve vicdanların bir nebze rahatlaması için beklediğimiz Soma davasında da dava ertelendi. Kamuoyunda bu ihmaller nedeniyle oluşan hassasiyetler hiçe sayıldı.

Sonuç olarak;
AKP’nin lokomotif olduğu her alanda kaza yaşanmaktadır!
Adalet bekleyenler hiçe sayılmaktadır.
Artık AKP’nin fıtratında en hafif tabiriyle “ihmal” vardır.
İhmaller zincirine dur demek için mücadelemizi sürdüreceğiz.
Aslında raydan çıkan sadece tren değildir; özgürlükleri kısıtlayarak, hukuku hiçe sayarak ranta teslim olan AKP trenidir.
Hem kaza soruşturmasının hem de Soma davasının ısrarlı takipçisi olacağız!