CHP, Suriye sınırındaki güvenlik problemlerinin araştırılarak sınırda yasadışı geçişlerin engellenmesi için etkili ve sürekli çözüm önerileri sunulması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Suriye’de yaşanan iç savaşın Türkiye’ye maliyetinin oldukça yüksek olduğu belirtildi. 

Son altı ayda intihar saldırılarında kaybedilen insan sayısının Ortadoğu ülkeleri ile yarışır durumda olduğu ifade edilen gerekçede şöyle denildi: 

 “Komşudaki yangını ülkemize taşıyan AKP Hükümeti bu durumun birincil sorumlusudur. 

Sınırımız Suriye’nin iç meselesine müdahil olduktan sonra cihatçı örgütlerin cirit attığı bir alana dönüşmüştür. Kimlerin sınırlardan geçtiği, nereye gittiği takip edilemez bir noktaya ulaşmıştır. 

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan intihar saldırılarını gerçekleştiren teröristler ile aranan intihar eylemcilerine baktığımızda neredeyse tamamının Suriye bağlantılı olduğu ve Suriye sınırından geçtiği görülmektedir. Devlet sınır güvenliğini sağlayamayacak duruma getirilmiştir. İntihar eylemcileri ellerini kollarını sallayarak sınırdan geçerek burada yurttaşlarımızı katletmektedir.”