Doğa ve İnsan Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok TV 8’de yayınlanan sahur programında “sokakta yemek yiyen kadınlar dayak yer” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Cevat Akşit hakkında suç duyurusunda bulundu.

Acun Ilıcalı’nın kanalı TV8’de yayınlanan “Sahur Vakti” programının 5 Haziran tarihli yayınında konuşan ilahiyatçı Akşit, regl dönemlerinden oruç tutmayan kadınların sokakta yemek yemeleri durumunda dayak diyeceklerini söylemişti.

Akşit oruç tutmayanların dışarıda yemek yememesi gerektiğini söyledikten sonra, “O hayızlı kadınlar da biz tutmuyoruz diye sokakta bir şey yiyemezler. Dayak yerler ha bak. Dinen dayak yerler. Gizli yesinler” demişti.

Altıok, RTÜK’e yaptığı suç duyurusunda Cevat Akşit’in,  kadına karşı şiddeti meşrulaştırdığını belirterek “Bu ifadeler, kadınların başına gelebilecek her türlü şiddet olayına azmettirici içeriğe sahiptir ve aleni bir suçtur” dedi.

Altıok, RTÜK’e yaptığı suç duyurusunda şu ifadelere yer verdi;

KADINLARI TEHDİT ETMEK İNSAN HAKLARI İHLALİDİR

 Kadına karşı şiddet bir insan hakları ihlali ve kadınlara yönelik ayrımcılığın bir biçimidir. İster kamusal ister özel alanda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel ve psikolojik zarar veya ıstırap veren veya verebilecek olan toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem veya bu eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma ve insan hakları ihlali anlamına gelir.

BU PROGRAMDA KULLANILAN İFADELER ANAYASAL SUÇTUR

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın her gün arttığı ülkemizde suçu öven, şiddete azmettiren, halkı kadını aşağılamaya, kadına kin, nefret ve ayrımcı duygular beslemeye teşvik eden uygulamalar çağdaş küresel toplum tarafından yazılmış her türlü hukuka, uluslararası sözleşmelere ve evrensel etik değerlere aykırıdır. Bu programda geçen ifadeler Anayasanın 10. Maddesine,  Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne tamamen aykırılık teşkil etmektedir.