Salı, Mayıs 21, 2024

CHP’den Hatay seçimleri için YSK’ye ‘tam kanunsuzluk’ itirazı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş, yerel seçim sonuçları için ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle YSK’ye itirazda bulundu.AK Partili Mehmet Öntürk’ün yüzde 44.48 oy alarak yüzde 44.05 oy alan CHP’li Lütfü Savaş’ın önünde tamamladığı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine CHP’den bir itiraz daha geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan yardımcıları ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş’ın bulunduğu heyet, Yüksek Seçim Kurulu’na “Tam kanunsuzluk” gerekçesiyle itiraz dilekçesi verdi.

YSK önünde açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “2019 İstanbul seçimleri iptal edildiyse bizim başvurumuzla da Hatay seçimleri 8 kez iptal edilmeli” dedi.

Özel’in açıklamalarının satır başları şöyle: 
“Tam kanunsuzluk iddiasıyla başvuruyu yapmış bulunmaktayız. Bu başvuruyu bizatihi yapacağımı söylemiştim. Hatay’daki bütün itiraz süreçlerini takip eden genel başkan yardımcılarıyla başvurumuzu yaptık. Herhalde YSK’ye yapılan tam kanunsuzluk başvurularının en kapsamlısı buydu. Herhalde vicdanını dinleyen hakimler de seçimlerin tekrarlanması kararını verecektir. Örnekleriyle, ekleriyle birlikte daha önceki iptal kararlarını da sunduk. Eğer 31 Mart 2019’daki İBB seçimleri iptal edildiyse Hatay seçimleri bir değil sekiz kere iptal edilir.

Öncelikle kanuna aykırı olarak emniyet görevlileri ve zabıtaları, sandık kurulu başkanı olarak ve memur üye olarak görevlendirildikleri açıktır ve tam kanunsuzluk nedenidir. 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bununla ilgili kanıtların çuvalların içinde YSK’nin adalet terazisine konulmak üzere beklemektedir.

Yurt dışında tespit ettiğimiz 300’e yakın seçmen oy kullanmıştır. O gün yurt dışında bulunan 300 kişinin oy kullandığını belgeleyebiliyoruz. 

‘Hiçbir sandık yeniden sayılmadı’

Sadece maddi hatalar düzeltilerek fark 3 bin 900’den 2 bin 500’e düşmüşken tüm sandıkların aynı denetime tabi tutulması kaçınılmaz. Hatay’da hiçbir oy, hiçbir sandık yeniden sayılmadı.

Seçmen 5 sene önce İstanbul’da mağdurun yanında yer aldı. Aklınızı başınıza alın. Bunlar seçmenin vicdanından dönüyor. Seçilmiş kurula siyasi sebeplerle baskı yapmak suçtur ama bu baskıya boyun eğmek de doğru değildir. Her birisine, vicdanlarıyla baş başa verecekleri karar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kepez’de iki hukukçu millletvekilimiz Antalya’da örgütümüzle görüştü. Antalya’da büyük bir hukuksuzluk ve vicdansızlık yapılıyor. Kusuru olan kimse cezasını çeksin, kimseyi koruyacak değiliz. Ancak geçmişte şirketin başında olan belediye başkanımız denetim yaptırdıysa, görevi bıraktıktan sonra üç kere denetim yapılmamışken belediye başkanımızın tutuklanması siyasidir. Serbest bırakılsa Kepez’i bırakıp kaçacak mı? Yeni görevini yapmasına engel sadece siyasi baskıdır. 

‘Büyük bir haksızlıktır’

İliç’te, Soma’da, Çorlu’daki tren kazasında bir kamu görevlisi yargılandı mı? Birine yargılama izni verdiniz mi, hesabını sordunuz mu? Belediye başkanının suçu olsa ben bu tutukluluktan hiç rahatsız olmam. Tutuksuz yargıla kardeşim. Burada o firmanın denetimini yapan şirkette bir eksiklik varsa hesabını hep beraber soralım. Büyük bir haksızlıktır. Görevine döneceğine inanıyorum. Aksi durum vicdanla da edeple de bağdaşmaz.”

Açıklamaların ardından kendisine “Bunları YSK Başkanı’nın yüzüne de söyleyebildiniz mi?” şeklinde soru soran bir basın çalışanına da yanıt veren Özgür Özel, şöyle konuştu:

“YSK Başkanı’nın yüzüne sorabildiniz mi şeklindeki porovkasyonu reddederim. Kendisine gerekli belgeleri nezaketle verdik. Kararı da göreceğiz. YSK Başkanı ile böyle bir polemiğe girmem. Ben yüzüne söyleyebileceğim hiçbir şeyi kameraların önünde ya da arkasında söylemem. Eğer bir kusur varsa her yerde kusurdur. Bizim sizinle kurmamız gereken ilişkinin seviyesi de bu olamaz.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER